Άνετος και ωραίος

Ο Παναθηναϊκός στην καλύτερη του φετινή εμφάνιση επικράτησε της Μακάμπι επιστρέφοντας στις νίκες και πιστοποιώντας την αγωνιστική του άνοδο.

Ο Παναθηναϊκός διέλυσε τη Μακάμπι με 81-63 για την 29η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και επέστρεψε στα ρόζ φύλλα με μία εκωφαντική νίκη και εμφάνιση.

Οι πρωταθλητές ήταν εξαιρετικοί και στις δύο πλευρές του παρκέ και έφτασε με άνεση στην νίκη νούμερο 10 που μπορεί να μην δίνει πρόκριση στα πλέι οφ αλλά έδωσε αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν εξαιρετικός στην επανεμφάνιση του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 20 πόντους με 4/11 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και ένα κλέψιμο σε μία γεμάτη εμφάνιση η οποία εξαργυρώθηκε με 12 πόντους στο σύστημα αξιολόγησης.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε γιατί ήταν καλύτερος σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες, σούταρε καλύτερα, ενώ υπερίσχυσε κατά κράτος στην μάχη των ριμπάουντ(44 έναντι μόλις 34 των πρωταθλητών Ισραήλ).

Οι παίκτες του Κάτας έβγαλαν ενέργεια και στην άμυνα και στην επίθεση και παρ όλη την πίεση της Μάκάμπι στο δεύτερο ημίχρονο δεν έχασαν την συγκέντρωση τους. Σημείο κλειδί για την νίκη του Παναθηναϊκού ήταν το εκρηκτικό πρώτο δεκάλεπτο όταν και προηγήθηκε με 25-7 και έβαλε τις βάσεις για την νίκη.

Από εκείνο το σημείο και μετά οι πρωταθλητές δεν κοίταξαν πίσω και διατηρούσαν το προβάδισμα, ενώ άντεξαν στην πίεση της Μακάμπι στην τρίτη περίοδο.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 13-7, ενώ η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη καθώς χάρις σε ένα 12-0 έκλεισε την πρώτη περίοδο με +18(25-7).

Το μοτίβο του αγώνα δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί χάρις στην άμυνα του το προβάδισμα(43-30).

Στην τρίτη περίοδο όμως τα πράγματα άλλαξαν με την Μακάμπι να ρισκάρει και να καταφέρνει να μειώσει στο τέλος στους 3 πόντους το σκορ(58-55).

Στην τελευταία περίοδο όμως ο Παναθηναϊκός επανάφερε την τάξη στην αναμέτρηση και έφτασε στο τέλος στην πολύ μεγάλη και άνετη νίκη με 81-63.

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 43-30, 58-55, 81-63.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ, Παπαγιάννης 8 (4/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 5 (1 τρίποντο, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 20 (4/11 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χεζόνια 12 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κασελάκης, Γουάιτ 15 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μήτογλου 12 (4/6 δίποντα, 4/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπέντιλ 4 (1/6 σουτ, 2/2 βολές), Σαντ Ρος 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 5 (1/6 σουτ, 2/2 βολές), Γουίλμπεκιν 14 (4/9 τρίποντα), Τζόουνς 6 (3/10 σουτ), Καλοϊάρο 4, Χάντερ 1 (0/4 δίποντα, 1/2 βολές), Κοέν 4, Κάσπι 2, Ντόρσει 9 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Ντιμπαρτολομέο 9 (3), Μπλέιζερ, Μπέντερ, Ζίζιτς 9 (8 ριμπάουντ).