Europa League: Στο τέλος μίλησε η Μίλαν, έκανε τα δύσκολα εύκολα ο Άγιαξ

Στο 92′ η Μίλαν πήρε την ισοπαλία από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ενώ ο Άγιαξ με τέρματα μετά το 60′ καθάρισε τη Γιουνγκ Μπόις.

Για τους αγώνες των 19.55 της φάσης των “16” του Europa League, ισόπαλα με 1-1 έληξαν το Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μίλαν και το Σλάβια Πράγας – Ρέιντζερς, ενώ εύκολο βράδυ ήταν για Άγιαξ και Βιγιαρεάλ, καθώς νίκησαν με 3-0 και 0-2 απέναντι σε Γιανκ Μπόις και Δυναμό Κιέβου.

Στο μεγάλο ματς των “16”, στο Ολντ Τράφορντ Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Μίλαν έμειναν ισόπαλοι 1-1 και το ματς στο Σαν Σίρο θα δείξει ποιοι θα υπερισχύσουν. Η Μίλαν ήταν καλύτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς και είχε ένα ακυρωθέν τέρμα με τον Κεσί στο 11′ σε χέρι που υποδείχθηκε με την βοήθεια του VAR, όμως η Γιουνάιτεντ ευτύχησε να προηγηθεί με τον Ντιαλό με εξαιρετική κεφαλιά στο 50′. Η Μίλαν δεν τα παράτησε και πήρε το γκολ που χρειάζονταν με τον Σίμον Κιάερ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Δανός βρέθηκε ανάμεσα στους αμυντικούς της Γιουνάιτεντ εκμεταλευόμενος την εκτέλεση του Κρούνιτς και έστειλε την μπάλα εκεί που ήταν αβοήθητος ο κίπερ της Γιουνάιτεντ.

Ισόπαλο με 1-1 έληξε το παιχνίδι στην Τσεχία μεταξύ Σλάβια Πράγας και Ρέιντζερς και η ρεβάνς αναμένεται συναρπαστική. Η Σλάβια βρήκε πρώτη τον δρόμο προς τα δίχτυα με το τελείωμα του Στάντσιου στο 7′ μετά το γύρισμα του Ολαγίνκα. Η Ρέιντζερς πήρε το ελαφρύ προβάδισμα για την πρόκριση με την κεφαλιά του Χελάντερ στο 36′, καθώς ο αμυντικός των Σκωτσέζων πήδηξε ψηλότερα από κάθε άλλον στο κόρνερ που εκτέλεσε ο Χάτζι και ισοφάρισε για το τελικό 1-1.

Ένα αγχωτικό βράδυ σε θρίαμβο μετέτρεψε ο Άγιαξ στο παιχνίδι με τη Γιουνγκ Μπόις, καθώς νίκησε με 3-0, σκοράροντας όλα τα τέρματα μετά τη μια ώρα αγώνα και κρατάει την πρόκριση στα χέρια του. Ο “Αίαντας” πήρε κεφάλι στο σκορ με το πλασέ του Ντάνι Κλάασεν στο 62ο λεπτό. Το 2-0 έκανε ο Τάντιτς στο 82ο λεπτό μετά από λανθασμένη απομάκρυνση των αμυντικώνμ ενώ το κερασάκι στην τούρτα» πρόσθεσε ο Μπρόμπεϊ στο 92′.

Στην Ουκρανία, η Βιγιαρεάλ με αποφασιστικότητα πήρε το διπλό απέναντι στη Ντιναμό Κιέβου με 0-2 και είναι το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στα προημιτελικά. Ο Τόρες στο 30′ με δυνατό σουτ και ο Αλμπιόλ στο 52′ μετά από εκτέλεση κόρνερ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.