Ανέβασε ξανά την Παρί στην κορυφή ο Νεϊμάρ

Νικήτρια αναδείχθηκε η Παρί Σεν Ζερμέν κόντρα στη Μπορντό, ενώ η και η Ναντ νίκησε τη Λυών. Η Μονακό επικράτησε με 4-1 έναντι της Μπρεστ, ενώ Μετς και Τουλούζ ήρθαν ισόπαες. Τον βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκε η Ανζέ με την Αμιάν, αλλά και η Νις με τη Λιλ, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Μπορντό-Παρί Σεν Ζερμέν

Τη νίκη πήρε η Παρί Σεν Ζερμέν κόντρα στη Μπορντό με 1-0 στο Μπορντό.

Με τη νίκη τους οι Παριζιάνοι ανέβηκαν ξανά στην κορυφή του γαλλικού πρωταθλήματος με 18 βαθμούς, αφήνοντας πίσω τους την Ανζέ με 16 βαθμούς. Η Μπορντό με 12 βαθμούς βρίσκεται στην 6η θέση.

Στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης ο Νεϊμάρ, μετά από πάσα του Εμπαπέ, σκόραρε το μοναδικό γκολ του αγώνα, χαρίζοντας έτσι τη νίκη στην ομάδα του.

Λυών-Ναντ

Νωρίτερα, νικήτρια αναδείχθηκε η Ναντ με 1-0 κόντρα στη Λυών, στην έδρα της δεύτερης.

Η Λυών με 9 βαθμούς είναι 11η, ενώ η Ναντ βρίσκεται στην 3η θέση, όντας ισόβαθμη με την Ανζέ και έχοντας 16 βαθμούς.

Στο 59ο λεπτό ο Μουτουσαμί σούταρε, η μπάλα βρήκε τον Μαρσάλ και στη συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα, πετυχαίνοντας έτσι το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης που χάρισε τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Ρενς-Ντιζόν

Η Ντιζόν έκανε την ανατροπή και νίκησε με 2-1 τη Ρενς στην έδρα της.

Παρά τη νίκη της η Ντιζόν παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη με μόλις 5 βαθμούς στην 19η θέση, ενώ η Ρενς είναι 8η με 11 βαθμούς.

Μόλις στο 17ο λεπτό ο Τσεβαλεριν άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης για τους γηπεδούχους, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν δυο λεπτά αργότερα με τον Ταβάρες να φέρνει το ματς στα ίσα. Ο Μπαλντέ στο 48’ νίκησε τον Ράικοβιτς και έγραψε το 2-1 για τη Ντιζόν.

Μετς-Τουλούζ

Ισόπαλη με 2-2 ήρθε η Μετς με την Τουλούζ. Με 8 βαθμούς η Μετς είναι στην 16η θέση, ενώ η Τουλούζ είναι 13η με 9 βαθμούς.

Με το… καλησπέρα, μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ντιάλλο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-0.

Λίγο πριν το τέλος, στο 86’ ο Σαϊντ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και πέτυχε το 1-1, αλλά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με εύστοχο πέναλτι ο Νιαν σκόραρε και οι γηπεδούχοι πέρασαν ξανά μπροστά. Η μάχη κορυφώθηκε τα τελευταία λεπτά και ο Κουλούρης στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Μονακό-Μπρεστ

Η Μονακό επικράτησε με 4-1 επί της Μπρεστ. Με τους τρεις βαθμούς που απέσπασε η Μονακό ανέβηκε στη 12η θέση με 9 βαθμούς, ενώ η Μπρεστ είναι 17η με 8 βαθμούς.

Στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης ο Γιεντέρ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Στο 62’ με εύστοχο πέναλτι, ο Σλιμανί σκόραρε και έκανε το 2-0. Στο 73ο λεπτό ο Μάρτινς πέτυχε το 3-0. Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 3-1 τέσσερα λεπτά αργότερα. Το τελικό 4-1 το έγραψε στο 90’ ο Ντιαό.

Ανζέ-Αμιάν

Τον βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκε η Ανζέ με την Αμιάν, καθώς οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 1-1.

Με τον βαθμό της ισοπαλίας η Ανζέ είναι δεύτερη με 16 βαθμούς και ισόβαθμη με την 3η Ναντ, ενώ η Αμιάν είναι 15η με μόλις 8 βαθμούς.

Μόλις στο 13ο λεπτό του αγώνα ο Μεντοζα άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Δεν ήταν όμως αρκετό, αφού ο Αλιουί στο 83’ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το τελικό 1-1.

Νις-Λιλ

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε και η αναμέτρηση ανάμεσα στη Νις και τη Λιλ, αφού η αναμέτρηση έληξε ισόπαλη με 1-1.

Η Νις βρίσκεται στην 5η θέση του γαλλικού πρωταθλήματος με 13 βαθμούς, ενώ η Λιλ είναι 4η με έναν βαθμό παραπάνω.

Ο Ντόλμπεργκ στο 13ο λεπτό, μετά από πάσα του Λουσαμπά πέτυχε το 1-0 για τους γηπεδούχους, αλλά έντεκα λεπτά  Αραούζο απάντησε για τους φιλοξενούμενους, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.