Έβαλε δύσκολα στη Σίτι η Έβερτον

Με πολύ καλή εμφανίση η Έβερτον δυσκόλεψε και κράτησε στην ισοπαλία την υπερομάδα που λέγεται Μάντσεστερ Σίτυ μέχρι το 71′, αλλά λύγισε και κρατάει μόνο την καλή εμφάνιση (3-1).

Η Σίτι δεν ήταν καλή και σίγουρα κρατάει μόνο το τρίποντο από αυτό το παιχνίδι, για να κλείσει η πρώτη μέρα της 7ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ.

Το σκορ άνοιξε στο 24′ ο Ζεσούς, ενώ η ισοφάριση ήρθε λίγο αργότερα με τον Κάλβερτ-Λούιν στο 33′. Δύο γκολ στο 71′ και 84′ από τους Μάχρεζ και Στέρλινγκ αντίστοιχα έδωσαν τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του Μάντσεστερ.

Πολύ σοβαρός τραυματισμός του Γουόλκοτ στο 2ο λεπτό, με τη μπάλα να τον βρίσκει δυνατά στο κεφάλι και να χάνει για λίγο τις αισθήσεις του. Έφυγε μετά από 5 λεπτά και αφού τον έδεσαν (!) στο φορείο, ο Ιβόμπι πέρασε στη θέση του.

Απίθανη χαμένη ευκαιρία του Γκουντογκάν, ο οποίος σε κενή εστία σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι στο 11′.

Πρώτο γκολ στο 24ο λεπτό με κεφαλιά του Γκάμπριελ Ζεσούς μετά από σέντρα χωρίς να βλέπει (!) του Ντε Μπρόινε (0-1).

Άμεση απάντηση από τους γηπεδούχους, με το σουτ έξω από την περιοχή του Σίγκουρντσον, με πολλά φάλτσα και τον Έντερσον να μαζεύει με δεύτερη προσπάθεια στο 25′.

Ακόμα μία καλή ευκαιρία για την ομάδα του Μάντσεστερ στο 28ο λεπτό με τον Μάχρεζ να μη νικάει τον Πίκφορντ με σουτ μέσα από την περιοχή.

Ο Αλγερινός απείλησε ξανά στο 32′ με σουτ έξω από την περιοχή τον Άγγλο τερματοφύλακα.

Πρώτη αδράνεια στην άμυνα των φιλοξενούμενων, οι Μπλε του Λίβερπουλ το εκμεταλλεύτηκαν και βρήκαν το γκολ με τον Κάλβερτ-Λούιν να “κλέβει” το γκολ από τον Κόουλμαν στο 34ο λεπτό (1-1).

Μία τέλεια μακρινή πάσα του Ιβόμπι στον Σίγκουρντσον στο 41′ τον έβγαλε μόνο του, αλλά ήταν δύσκολο να πλασάρει στη κίνηση, με τη μπάλα να έχει αρκετή δύναμη και τελικά η ευκαιρία να χάνεται για την ομάδα του Σίλβα.

Σπατάλησε μια φάση στο 44ο λεπτό ο σκόρερ του γκολ της Σίτι, με το σουτ του να πηγαίνει πολύ πάνω από την εστία του 25χρονου πορτιέρο.

Πολύ καλή η Έβερτον στο πρώτο ημίχρονο, στημένη έτσι, ώστε να μην αφήσει χώρους στους παίκτες του Πεπ. Επιθετικά, κατάφερε να εκμεταλλευτεί ένα λάθος της άμυνας των Σίτιζενς και να ισοφαρίσει.

Απείλησαν ξανά οι παίκτες του Ισπανού κόουτς με κεφαλιά του Γκουντογκάν να περνάει πάνω από το δοκάρι του Πίκφορντ στο 47′.

Δυνατή κεφαλιά του Μίνα στο 54′ με τον Έντερσον να κάνει μια δύσκολη επέμβαση και να δίνει ένα κόρνερ.

Στο 60′ ο Μάχρεζ με κάθετη μπαλιά έβγαλε τετ α τετ τον Στέρλινγκ και αυτός έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ξαναδώσει το προβάδισμα στην ομάδα του.

Απίθανο γκολ του Μάχρεζ στο 72ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ και τον Πίκφορντ να μη μπορεί να κάνει επέμβαση (1-2).

Ο Αγκουέρο απείλησε με σουτ έξω από την περιοχή στο 73ο λεπτό, αλλά πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του 25χρονου Άγγλου.

Πολύ ωραία κάθετη από το Σίγκουρντσον, αλλά ο Κάλβερτ-Λούιν νικήθηκε από τον Έντερσον στο 76′.

Ο Μίνα με τη κεφαλιά του εξουδετέρωσε τον Έντερσον, αλλά ο Κάλβερτ-Λούιν δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα στο 80ο λεπτό.

Πάλι ο Μίνα και από κόρνερ πήρε μία ακόμα κεφαλιά, αλλά ο Έντερσον απέκρουσε στο 83′.

Τη νίκη κλείδωσε ο Στέρλινγκ με σουτ το οποίο βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, πέρασε τη γραμμή και βγήκε, αλλά το ρολόι του διαιτητή ειδοποίησε ότι είναι γκολ στο 85ο λεπτό (1-3).

Έβερτον (Σίλβα): Πίκφορντ, Ντιν, Μίνα, Κιν, Κόουλμαν, Ντελφ, Σνάιντερλιν (82′ Ντάβιες), Ριτσάρλισον, Σίγκουρντσον, Γουόλκοτ (7′ Ιβόμπι (75′ Κιν)), Κάλβερτ-Λούιν

Μάντσεστερ Σίτυ (Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Ζιντσένκο, Φερναντίνιο, Οταμέντι, Γουόλκερ, Γκουντογκάν, Ρόντρι, Ντε Μπρούιν (80′ Σίλβα), Στέρλινγκ (86′ Σίλβα), Ζεσούς (66′ Αγκουέρο), Μάχρεζ