Ανίκητη η Ιταλία, νίκησε και η Ισπανία

Νικήτρια αναδείχθηκε η Ιταλία κόντρα στην Αρμενία, ενώ και η Ισπανία νίκησε απέναντι στη Ρουμανία.

Την ίδια ώρα η Δανία συνέτριψε το Γιβραλτάρ, ενώ Ιρλανδία και Ελβετία μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των προκριματικών του Euro 2020.

Αρμενία-Ιταλία 1-3

Μια εύκολη νίκη πήρε η Ιταλία κόντρα στην Αρμενία με 3-1 στην έδρα της δεύτερης. Οι Ιταλοί παραμένουν στην κορυφή του ομίλου με 15 βαθμούς, όπου βρίσκεται και η Ελλάδα, ενώ η Αρμενία βρίσκεται τέταρτη με 6 βαθμούς, αφήνοντας μια θέση πίσω της την Ελλάδα με 4 βαθμούς.

Μόλις στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με τον Καραπετιάν, αλλά στο 28’ ο Μπελότι έφερε το ματς στα ίσα.

Η Αρμενία έμεινε να αγωνίζεται με δέκα παίκτες στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, μετά την αποβολή του Καραπετιάν. Ο Πελεγκρίνι στο 77’ σκόραρε και οι Ιταλοί πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα. Τρία λεπτά αργότερα ο Μπελότι διαμόρφωσε το τελικό 3-1 υπέρ της Ιταλίας.

Ισραήλ- Σκόπια 1-1

Τον βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκε το Ισραήλ με τα Σκόπια, καθώς οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 1-1.

Ο Ζαχαβί στο 55ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, ενώ στο 64’ ο Αντέμι έγραψε το τελικό 1-1.

Βοσνία Ερζεγοβίνη- Λίχτενσταϊν 5-0

Με 5-0 επικράτησε η Βοσνία Ερζεγοβίνη απέναντι στο Λίχτενσταϊν.

Με τη νίκη της η Βοσνία Ερζεγοβίνη έφτασε τους 7 βαθμούς, ενώ το Λίχτενσταϊν χωρίς κανέναν βαθμό βρίσκεται στην τελευταία θέση, μόλις μια κάτω από την Ελλάδα.

Ο Γκόγιακ μόλις στο 11ο λεπτό πέτυχε το 1-0. Οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά ανέβασαν… ρυθμούς και μέσα σε εννέα λεπτά (80’ Ντούλιεβιτς, 85’ Τζέκο, 87’ Βίσκα, 89’ Γκόγιακ) σημείωσαν άλλα τέσσερα γκολ.

Νήσοι Φερόες- Σουηδία 0-4

Κανένα περιθώριο δεν άφησε η Σουηδία στους νήσους Φερόες, καθώς νίκησε με 4-0.

Μόλος στο 12ο λεπτό ο Ισάκ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους και τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος έκανε το 0-2. Ο Λίντελοφ στο 23’ σκόραρε, ενώ το τελειωτικό χτύπημα στους γηπεδούχους το έδωσε στο 41’ ο Κουέισον, ο οποίος έγραψε το τελικό 4-0 για τους Σουηδούς.

Ρουμανία- Ισπανία 1-2

Η Ισπανία επικράτησε 2-1 κόντρα στη Ρουμανία, στην έδρα της δεύτερης.

Το σκορ της αναμέτρησης άνοιξε ο Ράμος στο 29ο λεπτό, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και ο Αλκάθερ στο 47’ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 0-2. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2 στο 59’ με τον Αντόνε, αλλά δεν κατάφεραν να αλλάξουν το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Νορβηγία- Μάλτα 2-0

Η Νορβηγία με 2-0 νίκησε τη Μάλτα για τον έκτο όμιλο.

Ο Μπέργκε στο 33ο λεπτό πέτυχε το 1-0 για τους Νορβηγούς. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, με εύστοχο πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Γιβραλτάρ- Δανία 0-6

Η Δανία διέλυσε το Γιβραλτάρ στην έδρα του με το επιβλητικό 6-0.

Με το… καλησπέρα, μόλις στο 6ο λεπτό, ο Σκοβ άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης για τους φιλοξενούμενους. Ο Έρικσεν στο 34’ αλλά και στο 50’ με εύστοχα πέναλτι πέτυχε το 2-0 και 3-0 αντίστοιχα, ενώ ο Ντιλέινι στο 69’ έγραψε το 4-0.

Ο Γκίτκαϊερ στο 73’ σκόραρε και πέντε λεπτά αργότερα ο ίδιος έστειλε ξανά τη μπάλα στα δίχτυα σημειώνοντας το τελικό 6-0.

Ιρλανδία- Ελβετία 1-1

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στην Ιρλανδία και την Ελβετία, καθώς οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 1-1. Η Ιρλανδία παραμένει στην κορυφή του τέταρτου ομίλου με 11 βαθμούς, ενώ η Ελβετία είναι τρίτη με μόλις 5 βαθμούς.

Ο Σερ έδωσε στο 74ο λεπτό της αναμέτρησης το προβάδισμα στους Ελβετούς, αλλά έντεκα λεπτά αργότερα ο ΜακΓκόλντρικ έγραψε το τελικό 1-1 της αναμέτρησης.