Άξια της μοίρας της η Εθνική

Η Εθνική Ελλάδος ηττήθηκε από την Φινλανδία με 1-0 στο Τάμπερε, στο ντεμπούτο του Τζον Φαν’τ Σιπ, για την πέμπτη αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2020 και αποχαιρέτησε κάθε ελπίδα πρόκρισης, έχοντας μόλις τέσσερις βαθμούς και η Φινλανδία 12.

Η εικόνα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος δεν ήταν καθόλου καλή και μια απερισκεψία του Κουρμπέλη, έστειλε τον Πούκι στο σημείο του πέναλτι, απέναντι στο Μπάρκα, σημειώνοντας το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Επόμενος αγώνας για την Ελλάδα είναι προγραμματισμένος για τις 8/9 με αντίπαλο το Λιχτενστάιν.

Πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης ήταν στο 15’ για τους γηπεδούχους, οι οποίοι βγήκαν γρήγορα στην επίθεση με τον Καμάρα, που πέρασε παράλληλη μπαλιά προς τον Πούκι, αλλά ο Μανωλάς έκοψε και κέρδισε και το άουτ.

Το πρώτο 20λεπτο συμπληρώθηκε χωρίς κάποια αξιόλογη ευκαιρία. Οι Έλληνες παίκτες δυσκολεύονταν να κρατήσουν μπάλα και να την κυκλοφορήσουν με αποτέλεσμα να μην δημιουργήσουν επιθέσεις.

Στο 31’ ήρθε η πρώτη στιγμή που απείλησε η Εθνική. Ο Μπουχαλάκης πέρασε στον Κουλούρη, αυτός δίχως να περιμένει, σούταρε, αλλά αστόχησε.

Το μακρινό σουτ του Σταφυλίδη στο 35’ και του Μασούρα στο 38’, αιφνιδίασαν τον Χραντέτσκι, ωστόσο κανείς τους δεν μπόρεσε να βρει στόχο.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες και χωρίς ιδιαίτερες ευκαιρίες για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Στο 52’ ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα σε ανατροπή του Κουρμπέλη στον Καμαρά. Ο Πούκι ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Μπάρκα από τα έντεκα βήματα για το 1-0.

Ο Παυλίδης λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι για το ντεμπούτο του με την φανέλα της Εθνικής ανδρών, προσπάθησε να απειλήσει στο 78’ τον Χραντέτσκι έξω από την περιοχή, ο οποίος όμως έπεσε και μπλόκαρε.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι στο σκορ με την Εθνική να γνωρίζει ακόμα μια ήττα.

Σκόρερ: 52′ πεν. Πούκι

Ελλάδα: Μπάρκας, Τοροσίδης(70’ Μπακάκης) , Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Σταφυλίδης, Κουρμπέλης, Μπουχαλάκης, Μασούρας, Βρουσάι, Κολοβός(60’ Πέλκας), Κουλούρης(76’ Παυλίδης)

Φινλανδία: Χραντέσκι, Ραϊτάλα, Τοίβιο, Αραγιούρι, Ούρονεν, Λουντ, Σπαρβ, Καμαρά, Σοΐρι(80’ Σούλερ) Πούκι, Τουομίνεν