Ligue 1: Ανοδική πορεία για την Μαρσέιγ

Φουριόζα η Μαρσέιγ, νίκησε τη Λυών

Για την 10η αγωνιστική εξ αναβολής του γαλλικού πρωταθλήματος, η Μαρσέιγ με δύο γρήγορα γκολ μέσα σε 4 λεπτά επικράτησε 3-0 της Λυών στο «Βελοντρόμ».

Ο αγώνας ανάμεσα στις δύο ομάδες δεν διεξήχθη στις 29/10, λόγω της επίθεσης που δέχτηκε το πούλμαν που μετέφερε την αποστολή των «λιονέ» στη Μασσαλία και από την οποία είχε τραυματιστεί στο πρόσωπο ο τεχνικός των φιλοξενούμενων, Φάμπιο Γκρόσο.

Το συγκρότημα του Τζενάρο Γκατούζο μετά τη νίκη της περασμένης Κυριακής επί της Ρεν (2-0), έκανε το 2Χ2 στην έδρα του και πλησίασε στο -2 από την 6η Λανς, ενώ από την άλλη η Λυών μετά την 3η σερί ήττα παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Πρωταγωνιστές των νικητών ήταν οι Ομπαμεγιάνγκ και Βιτίνια, με το δεύτερο ν΄ ανοίγει το σκορ από ασίστ του πρώτου και στο β΄ μέρος οι ρόλοι αντιστράφηκαν με τον Πορτογάλο να «σερβίρει» στο στράικερ από την Γκαμπόν.