Premier League: Ήρωας ΜακΤόμινεϊ για Γιουνάιτεντ, σόκαρε τη Σίτι η Βίλα, εύκολα η Λίβερπουλ

Πήρε το ντέρμπι με «σφραγίδα» ΜακΤόμινεϊ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επί της Τσέλσι, ιστορικό τρίποντο της Άστον Βίλα απέναντι στην πρωταθλήτρια Μάντσεστερ Σίτι, χωρίς πρόβλημα νίκη για Λίβερπουλ.

Στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Premier League, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε της Τσέλσι με τον ΜακΤόμινεϊ να βρίσκεται σε δαιμονιώδη ημέρα, η Άστον Βίλα πήρε σημαντικό τρίποντο απέναντι στην Μάντσεστερ Σίτι και ανέβηκε στην τρίτη θέση, ενώ η Λίβερπουλ δεν αντιμετώπισε πρόβλημα απέναντι στην Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και παρέμεινε δύο βαθμούς πίσω από την πρώτη Άρσεναλ.

Με τον εκπληκτικό ΜακΤόμινεϊ να βρίσκει δυο φορές δίχτυα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε το ντέρμπι κόντρα στην Τσέλσι (2-1) και πάτησε εξάδα. Στο 8’ η Γιουνάιτεντ ο Έντσο Φερνάντες ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Άντονι, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα, όμως ο Σάντσεθ απέκρουσε το πέναλτι του Μπρούνο Φερνάντες, πέφτοντας σωστά στη δεξιά γωνία του. Οι «κόκκινοι διάβολοι» κατάφεραν να σκοράρουν στο 19’ έπειτα από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, που έφτασε στον Μακτόμινεϊ και πέτυχε το 1-0. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Πάλμερ τροφοδοτήθηκε από τον Μούντρικ και μπήκε στη μεγάλη περιοχή της Γιουνάιτεντ, για να νικήσει τον Ονανά με υπέροχο συρτό διαγώνιο σουτ, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο 69ο λεπτό η ομάδα του Τεν Χαγκ πανηγύρισε ξανά, πάλι με τον ΜακΤόμινεϊ, ο οποίος από το δεύτερο δοκάρι πήρε την ωραία μπαλιά του Γκαρνάτσο και διαμόρφωσε το 2-1 με κεφαλιά, βάζοντας τέλος στις μέρες έντασης έπειτα από το αρνητικό αποτέλεσμα με τη Νιουκάστλ.

Η Άστον Βίλα πραγματοποίησε μια φανταστική εμφάνιση και υπέταξε τη Μάντσεστερ Σίτι με 1-0, πανηγυρίζοντας την πρώτη της νίκη επί των «πολιτών» μετά από 10 χρόνια. Στο 74ο λεπτό ο Μπέιλι πήρε τη μπάλα μπροστά από το κένρο, πέρασε τον Ακάντζι, σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Ρούμπεν Ντίας και κατέληξε στο βάθος της εστίας του Έντερσον. Η Σίτι δεν έβγαλε αντίδραση και το σκορ παρέμεινε ως είχε, με τους «χωριάτες» ανέβηκαν στην 3η θέση, κάνοντας παράλληλα «δώρο» σε Άρσεναλ και Λίβερπουλ.

Η Λίβερπουλ βρίσκεται σε καλή κατάσταση την τελευταία περίοδο και με την νίκη της επί της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 0-2 συνέχισε την καταδίωξη της Άρσεναλ. Οι «κόκκινοι» είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης από την αρχή μέσω της κατοχής της μπάλας και στο 37ο λεπτό ο Τρεντ Αλεξάντερ Άρνολντ εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, η άμυνα της Σέφιλντ αδράνησε και ο Φαν Ντάικ με σουτ εξ επαφής άνοιξε το σκορ. Η ομάδα του Κλοπ στο δεύτερο ημίχρονο, είχε ξανά περισσότερο τη μπάλα όμως δεν μπόρεσε να βρει δεύτερο γκολ καθώς ήταν αρκετά υποτονική, μέχρι το τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων που ο Νούνιες έκλεψε τη μπάλα με τάκλιν και βρήκε με εξαιρετικό τρόπο τον Σόμποσλαϊ και ο Ούγγρος έγραψε το 2-0.

Η Μπράιτον χρειαζόταν να νικήσει προκειμένου να διατηρηθεί στην πρώτη επτάδα της βαθμολογίας και τα κατάφερε κόντρα στη  Μπρέντφορντ με 2-1. Οι «μέλισσες» ευστόχησαν σε πέναλτι στο 27’ με τον Μπεουμό να αναλαμβάνει την εκτέλεση από τα 11 βήματα. Ωστόσο, ο Μιτόμα τέσσερα λεπτά αργότερα, έστρωσε την μπάλα στον Γκρος, ο οποίος με δυνατό σουτ από το όριο της περιοχής ισοφάρισε για την Μπράιτον σε 1-1.  Στο 52ο λεπτό οι «γλάροι» έκαναν την ανατροπή, όταν ο Χίνσελγουντ με κεφαλιά σημείωσε το 2-1.

Απίστευτο ξέσπασμα έκανε η Φούλαμ απέναντι στη Νότιγχαμ Φόρεστ, επικρατώντας με 5-0. Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο ημίχρονο με τους Ιγουόμπι και Χιμένες να δίνουν προβάδισμα δύο γκολ. Η Φούλαμ μετά την ανάπαυλα συνέχισε να έχει τον «πρώτο λόγο» στο μας, με τον Περέιρα να βγάζει βαθιά μπαλιά για τον Χιμένες που με τακουνάκι πέτυχε το δεύτερο τέρμα του στο παιχνίδι, κάνοντας το 3-0. Στο 74’ ο Ιγουόμπι και ο ο Κέϊρνι στο 86’ έγραψαν το 5-0 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην εμφάνιση της Φούλαμ. Αξίζει να σημειωθεί, πως ο Στιβ Κούπερ ήδη πριν από την έναρξη του αγώνα βρισκόταν σε ιδιαίτερα δύσκολη θέση και πλέον το κλίμα για τον Ουαλό τεχνικό είναι ακόμη χειρότερο.

Τρίποντο πήρε η Μπόρνμουθ στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας με 0-2 και ανέβηκε στους 16 βαθμούς. Μετά από κόρνερ ο Σινιστέρα πήρε την κεφαλιά από το πρώτο δοκάρι και από κοντά ο Σένεσι με κεφαλιά έκανε το 0-1. Οι ποδοσφαιριστές του Ρόι Χότζον δεν αντέδρασαν στο ότι βρισκόταν πίσω στο σκορ και τελικά η Μπόρνμουθ διπλασίασε τα τέρματά της με τον Μουρ.