Ανοι(Χ)τοί λογαριασμοί για Πλατανιά και ΟΦΗ

Το πρώτο ματς μπαράζ ανάμεσα σε Πλατανιά και ΟΦΗ που διεξήχθη στα Περιβόλια Χανίων δεν ανέδειξε νικητή (0-0) αφού η σκοπιμότητα και από τις δύο πλευρές ήταν κυρίαρχη,  γεγονός που δεν επέτρεπε στις δύο ομάδες να ρισκάρουν για το γκολ που θα δώσει προβάδισμα πρόκρισης.

Το ματς ήταν πολύ μέτριο από πλευράς ποιότητας και από τις δύο ομάδες και εντελώς μοιρασμένο. Στο πρώτο ημίχρονο Πλατανιάς ήταν καλύτερος από τον ΟΦΗ και όσο περνούσε η ώρα οι “Ηρακλειώτες” ισορροπούσαν. Το αντίστροφο έγινε στο δεύτερο ημίχρονο όπου ο ΟΦΗ πάτησε καλύτερα στα πρώτα λεπτα αλλά ο Πλατανιάς άρχισε να βρίσκει και πάλι ρυθμούς.

Οι ευκαιρίες στο ματς ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού ενώ τα σκληρά μαρκαρίσματα έδιναν και έπαιρναν εκατέρωθεν. Έτσι οι δύο Κρητικές ομάδες θα τα παίξουν όλα για όλα στο ματς της ερχόμενης Τετάρτης όπου ο ΟΦΗ θα φιλοξενήσει τον Πλατανιά στο Γεντί Κουλέ στη ρεβάνς του 0-0 των Περιβολίων.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Α’ ημίχρονο

Καλύτερα μπήκε στο ματς ο Πλατανιάς στην αναμέτρηση με πίεση ψηλά, αναγκάζοντας τους παίκτες του Χάιμε Βέρα σε πολλά λάθη. Οι Χανιώτες πάτησαν την περιοχή του ΟΦΗ αρκετές φορές, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να απειλήσουν την εστία του Σωτηρίου. Με το πέρας των πρώτων 20′ οι παίκτες του ΟΦΗ έπαιξαν πιο στρωτά και με εκφραστή τον Νέιρα, βρήκαν χώρους και απείλησαν με ένα σου του Ναμπί στο 22′ χωρίς πάντως να ανησυχήσει ο Γκος.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή του αγώνα ήρθε στο 29’΄και ήταν για τον ΟΦΗ. Ο Νέιρα με εξαιρετική πάσα βρήκε τον Φερέριρα Σόουζα, εκείνος απέφυγε αριστοτεχνικά δύο αμυντικούς του Πλατανιά αλλά το σουτ του απέκρουσε ο Γκος. Στο 31′ ο Πλατανιάς απάντησε με σουτ του Νίλι το οποίο μπλόκαρε ο Σωτηρίου. Στο 33′ ο Νέιρα πλάσαρε ανενόχλητος από το ύψος της περιοχής όμως το σουτ του ήταν χλιαρό και γκολκίπερ του Πλατανιά μπλόκαρε τη μπάλα.

Τα πρώτα 45 λεπτά ολοκληρώθηκαν με τον κ.Τζήλο να μην κρατάει ούτε δευτερόλεπτο καθυστερήσεις και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Β’ Ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονοι οι δύο ομάδες παρά την μέτρια εμφάνιση και των δύο ομάδων στο πρώτο μέρος. Σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, ο ΟΦΗ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο και με υπομονή και ψύχραιμες μεταβιβάσεις προσπαθούσε να φτάσει στην περιοχή του Πλατανιά. Στο 57′ ο Χάιμε Βέρα πέρασε στο ματς τον Γιακουμάκη στη θέση του Φερέιρα Σόουζα.Ο Έλληνας φορ βρέθηκε κοντά στο γκολ στο 62′ όταν πρόλαβε τους αμυντικούς του Πλατανιά όμως η προβολή του ήταν αδύναμη και ο Γκος απέκρουσε.

Ο Πλατανιάς είχε τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο 72′. Ο Καραγκούνης σούταρε μέσα από την περιοχή ο Σωτηρίου έκανε φοβερή απόκρουση και στην επαναφορά ο Νίλι σούταρε, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Στο 84′ ο ΟΦΗ έφτασε μια ανάσα από το 0-1 όταν ο Ντίνας εκτέλεσε κόρνερ, ο Παπάζογλου έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Πλατανιά. Μέχρι τη λήξη του αγώνα δεν δημιουργήθηκε κάποια καλή στιγμή, έτσι οι δύο ομάδες ανανέωνουν το ραντεβού τους για αυτήν την Τετάρτη (19:00) στο Γεντί Κουλέ όπου θα διεξαχθεί ο επαναληπτικός αγώνας μπαράζ όπου θα κρίνει ποια από τις 2 ομάδες θα εκπροσωπεί την Κρήτη στη Σούπερλιγκ 1 τη νέα σαιζόν.

Οι εντεκάδες:

Πλατανιάς (Τάτσης): Γκος, Ουές, Ποζατζίδης, Τσαμούρης, Φούφλια, Κέντες, Παπανικολάου, Λουκίνας, Μπιανκόνι, Νίλι, Κόρτσταμ

ΟΦΗ (Βέρα): Σωτηρίου, Μπράουν, Παπάζογλου, Γιαννούλη, Κοροβέση, Νέιρα, Μεγιάδο, Ναμπί, Βαζ, Φερέιρα, Σάσι

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τζήλος με βοηθούς τους Νικολαΐδη και Μπουξμπάουμ. Τέταρτος διαιτητής ήταν ο Ζαχαριάδης. Πολύ καλή η διαιτησία του κ.Τζήλου στο ματς, κράτησε ισορροπίες και δεν αποτέλεσε ανασταλτικός παράγοντας για την παραγωγή καλού ποδοσφαίρου αφού δεν σφύριζε εύκολα και η ροή του αγώνα δεν διεκοπτόταν.

Στο δημοτικό γήπεδο Περιβολίων βρέθηκαν πάνω από 150 φίλαθλοι του ΟΦΗ παρά το γεγονός ότι είχε απαγορευτεί η παρουσία των ασπρόμαυρων φιλάθλων στο ματς.