Σαρωτική η Νάπολι κόντρα στην Ίντερ

Η Νάπολι κατατρόπωσε την Ίντερ, ενώ χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στη Γιουβέντους και την Αταλάντα, στο πλαίσιο της 37ης αγωνιστικής της Serie A.

Νάπολι-Ίντερ

Νικήτρια αναδείχθηκε η Νάπολι κόντρα στην Ίντερ με 4-1.

Η Νάπολι παραμένει στη δεύτερη θέση του ιταλικού πρωταθλήματος με 79 βαθμούς, ενώ η Ίντερ βρίσκεται στην τέταρτη θέση με 66 βαθμούς.

Το νικητήριο γκολ πέτυχε μόλις στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης ο γράφοντας το τελικό 1-0.

Μόλις στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ζιελίνσκι, μετά από πάσα του Ρουίθ Πένια, έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Στο 61’ ο Μέρτενς, έπειτα από ασίστ του Καγιεχόν, σκόραρε και έκανε το 2-0.

Στο 71’ο Ρουίθ Πένια νίκησε τον Χαντάνοβιτς και πέτυχε το 3-0, ενώ εφτά λεπτά αργότερα βρήκε ξανά τον δρόμο του για τα δίχτυα και έκανε το 4-0.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 4-1 με εύστοχο πέναλτι του Ικάρντι, αλλά αυτό δεν άλλαξε ο τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: Κουλιμπαλί, Ναϊνγκολάν, Άλαν, Γκουλάμ

Νάπολι: Καρνέζης, Μαλκουί, Αλμπιάλ, Κουλιμπαλί (Λουπέρτο), Γκουλάμ, Καγιεχόν, Άλαν, Ζιελίνσκι, Ρουίθ Πένια, Μίλικ (76’ Ινσίνιε), Μέρτενς (80’ Γιούνες)

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Ντ’ Αμπρόσιο, Μιράντα, Σκρίνιαρ, Ασαμόα, Γκαλιαρντίνι (58’ Βετσίνο), Μπρόζοβιτς, Πολιτάνο (46’ Ικάρντι), Ναϊνγκολάν, Πέρισιτς (79’ Καντρέβα), Μαρτίνες

Γιουβέντους-Αταλάντα

Την ίδια ώρα η Αταλάντα πήρε σημαντική νίκη με 1-0 επί της Γιουβέντους στο Τορίνο.

Τον βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκε η Γιουβέντους με την Αταλάντα, καθώς οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 1-1 στο Τορίνο.

Η ομάδα του Αλέγκρι δεν ανησυχεί, αφού έχει εξασφαλίσει την θέση της στην κορυφή της Serie A με 90 βαθμούς, ενώ η Αταλάντα είναι τρίτη με 66 βαθμούς, ο της ισόβαθμη με την τέταρτη Ίντερ.

Ο Ίλισιτς στο 33ο λεπτό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Λίγο πριν το τέλος, στο 80’ ο Μάντζουκιτς, έπειτα από σέντρα του Κουαντράδο, σκόραρε και έφερε το ματς στα ίσα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Κίτρινες: Σάντρο, Χατεμποερ, Ρονάλντο, Ματουιντί

Κόκκινες: Μπερναρντέσκι

Γιουβέντους: Σένσι, Κανσέλο, Μπαρτζάλι (61’ Μάντζουκιτς), Μπονούτσι, Σάντρο (46’ Μπερναρντέσκι), Κουαντράδο, Τσαν, Πιάνιτς, Ματουιντί (Κιν), Ντιμπάλα, Ρονάλντο

Αταλάντα: Γκολίνι, Χατεμποερ, Τζιμσιτί, Μασιελο, Καστανιε, Ντε Ρόουν, Φρόιλερ, Γκιοσενς (62’ Μαντσίνι), Γκόμες (74’ Πάσαλιτς), Ίλισιτς (78’ Μπαροου), Ζαπάτα