Αντίο κύπελλο για την Λίβερπουλ

Οι «λύκοι» κατάφεραν να αφοπλίσουν την ανόρεχτη Λίβερπουλ και λίγο πριν το ημίχρονο πήραν προβάδισμα, όταν έκλεψαν την μπάλα στο ύψος της μεσαίας γραμμής και ο Ραούλ Χιμένες μετά από κούρσα 40 μέτρων πλάσαρε σωστά για το 1-1.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ κατάφερε να ισοφαρίσει στο ξεκίνημα της επανάληψης με όμορφο αριστερό σουτ του Ορίγκι (51’, 1-1), αλλά η χαρά δεν κράτησε για πολύ.

Ένα εκπληκτικό σουτ του Ρούμπεν Νέβες τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν η χαριστική βολή (55’, 2-1), αφού με εξαίρεση ένα καλό φάουλ του Σακίρι που κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων (69’) η Λίβερπουλ δεν είχε κάποια άλλη σημαντική στιγμή. Η είσοδος στον αγώνα των Φιρμίνο και Σαλάχ στο τελευταίο 20λεπτο δεν άλλαξε κάτι και η Γουλβς έγραψε ακόμα μία σημαντική σελίδα στην εντυπωσιακή φετινή της πορεία σε πρωτάθλημα και κύπελλο.