Σωτήρια νίκη για την Μπιλμπάο

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο επικράτησε της Θέλτα με 1-2 στο Μπαλαϊδος, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Laliga.

Τη νίκη στους φιλοξενούμενους χάρισαν οι Μουνιαΐν και Γουίλιαμς, στέλνοντας την ομάδα τους στους 19 βαθμούς και μια θέση πάνω από την τελευταία τριάδα της βαθμολογίας.

Ο αγωνας:

Στο 12′ ο Νουνεζ έχασε καλή ευκαιρία για γκολ, βρέθηκε μέσα στην περιοχή αλλά ο τερματοφύλακας με μια ωραία απόκρουση σταμάτησε την κεφαλιά του.

Στο 14′ οι γηπεδούχοι είχαν το πρώτο δοκάρι με τον Γκομεζ. Ο νεαρός επιθετικός χτύπησε το φάουλ, αλλά η μπάλατράνταξε το δεξί δοκάρι.

Η Αθλέτικ βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο 19’ με τον Μουνιαΐν, που βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή έκανε ένα καλό σουτ στην πάνω αριστερή γωνία, γράφοντας το 0-1.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Μπέλτραν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά από ασίστ του Γκόμεζ, ισοφαρίζοντας για τους γηπεδούχους για το 1-1.

Με το δεξί ξεκίνησε η Μπιλμπάο το δεύτερο ημίχρονο, αφού μόλις στο 54’ ο Γουίλιαμς μπήκε στην περιοχή, έκανε ένα ωραίο σουτ στην πάνω γωνία και διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι με την μόνη επικίνδυνη φάση να είναι για τους φιλοξενούμενους στο 77’. Ο Αντούριθ δοκίμασε την τύχη του με ένα δυνατό σουτ όμως ο Μπλάνκο μπλόκαρε την μπάλα.

Θελτα: Μπλάνκο, Μάλο, Καμπράλ, Αραούχο, Γιουνκα, Γιοκουσλού, Λομποτκα, Μέντεζ, Μπέλτραν, Μπουφαλ, Γκόμεζ

Αθλέτικ Μπιλμπάο: Ερεριν, Κάπα, Νουνεζ, Μαρτίνεθ, Μπερτσίτσε, Μπένιατ, Γκαρσία, Ντε Μάρκος, Μουνιαΐν, Κόρντομπα, Γουίλιαμς