Ανώτερη η Μπολόνια,”σκότωσε” την Κάλιαρι

Σε ένα ματς γεμάτο γκολ και θέαμα, η Μπολόνια επικράτησε τελικά στο Ρενάτο Νταλ’ Άρα της Κάλιαρι

Η Μπολόνια αν και δυσκολεύτηκε αρκετά νίκησε την Κάλιαρι με σκορ 3-2, για την 6η αγωνιστική της Serie A.

Ένα φανταστικό παιχνίδι έγινε το βράδυ του Σαββάτου στο Γήπεδο Ρενάτο Νταλ’Αρα, μεταξύ της Μπολόνιας και της Κάλιαρι. Η ομάδα του Σάσα Μιχαίλοβιτς παρόλο που βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ έφερε το ματς “τούμπα” και επικράτησε εν τέλη 3-2 της ομάδα του Λυκογιάννη, που αγωνίστηκε βασικός σε όλο το παιχνίδι έχοντας καλή παρουσία.

Σκόρερ ήταν οι Μπάροου (δύο γκολ), Σοριάνο για τους γηπεδούχους και  για τους φιλοξενούμενους οι Ζοάο Πέδρο και Τζιοβάνι Σιμεόνε.

Mε αυτή τη νίκη η Μπολόνια έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί των τριών ηττών, επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και πήρε βαθιά βαθμολογική «ανάσα».

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ δυνατά και μόλις στο 4ο λεπτό ο Νάντεζ έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή, ο Ζοάο Πέδρο σούταρε αμέσως, αλλά ο Σκορούπσκι έπεσε και μπλόκαρε στην κλειστή του γωνία.

Στο 8ο λεπτό ο Μπάροου έκανε ωραία ντρίπλα, πέρασε στην περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε, βρήκε σε ετοιμότητα τον Αλέσιο Κράνιο.

Στο 15′ σε μια γρήγορη αντεπίθεση ο Σοττίλ έκανε την σέντρα, “πετάχτηκε” ο Ζοάο Πέδρο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 της Κάλιαρι.

Οι γηπεδούχοι έψαχναν την ισοφάριση και απείλησαν για πρώτη φορά στο 18΄ όταν ο Σοριάνο έκανε μια “έξυπνη” εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση, όμως ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων σταμάτησε την προσπάθειά του.

Στο 31′ ο Σκάουτεν σούταρε λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, ο Κράνιο ήταν πάλι εκεί για να διώξει σε κόρνερ.

Στο 35′ ο Παλάσιο πέρασε όλη την άμυνα, έκανε το σουτ που απέκρουσε και πάλι ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων.

Η Μπολόνια επέμεινε και στο 45ο λεπτό, ο Μούσα Μπάροου έκανε μια εξαιρετική κίνηση και σούταρε στέλνοντας την μπάλα στο γάμα της εστίας, για να ισοφαρίσει σε 1-1 για την ομάδα του.

Η Κάλιαρι όμως παρά την ισοφάριση δεν πτοήθηκε και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου έκανε το 1-2. Στο 46′ ο Τζάπα έκανε μία κούρσα, γύρισε τη μπάλα στο σημείο του πέναλτι, εκεί που βρισκόταν ο Σιμεόνε για να ξανά βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Η Μπολόνια έφερε ξανά το ματς στα ίσια, 2-2 στο 52′, όταν ο Σοριάνο σούταρε από την κορυφή της μεγάλης περιοχής και η μπάλα κατέληξε στην κάτω δεξιά γωνία του Κράνιο που αυτή την φορά δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Οι γηπεδούχοι όμως δεν ήθελαν να αρκεστούν στην ισοπαλία και πίεσαν ασφυκτικά. Έτσι στο 56′, σε μία ανύποπτη φάση, ο Μπάροου εξαπέλυσε έναν “κεραυνό” πετυχαίνοντας ένα φοβερό γκολ και με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του, η Μπολόνια μπήκε μπροστά στο σκορ με 3-2.

Από εκεί και έπειτα, η Μπολόνια ήταν πιο παθητική, αλλά η ομάδα της Σαρδηνίας δεν μπόρεσε να βρει ευκαιρίες και το 3-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Μπολόνια: Σκορούπσκι, Τομιγιάσου, Ντανίλο, Ντε Σιλβέστρε,, Χίκεϊ, Σβάνμπεργκ (82′ Ντομίνγκεζ), Σκάουτεν, Ορσολίνι, Σοριάνο, Μπάροου (89′ Βιγκνάτο), Παλάσιο (82’Ντένσβιλ)

Κάλιαρι: Κράνιο, Βαλούκιεβιτς, Γοδίν, Τζάππα,(70′ Φαραγκό), Λυκογιάννης, Ρόγκ, Μάριν (86′ Τσέρι), Ναντέζ, Σοττίλ (63′ Ουνάς), Ζοάο Πέδρο, Σιμεόνε (70′ Παβολέτι)