Επιβλητικό διπλό η Παρί ΣΖ, έκανε τα εύκολα δύσκολα η Ρεν

Εύκολα κέρδισε η Παρί Σεν Ζερμέν τη Ναντ, δυο γκολ σε 4 λεπτά έφεραν τη νίκη για τη Ρεν

Η Παρί Σεν Ζερμέν πέρασε σαν “σίφουνας” από το Μποζουάρ, νικώντας με 0-3 τη Ναντ, για την 9η αγωνιστική της Ligue 1.

Με πολυτιμότερο παίκτη του αγώνα τον Κιλιάν Εμπαπέ, ο οποίος σημείωσε ένα γκολ και δύο ασίστ, οι Παριζιάνοι πήραν μια άνετη νίκη και βρέθηκαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 21 βαθμούς. Ενδεχομένως αυτό να αλλάξει σύντομα, καθώς η Λιλ έχει 18 βαθμούς, αγωνίζεται αύριο βράδυ (1/11) με τη Λυών.

Το πρώτο ημίχρονο δεν μας προσέφερε ιδιαίτερη δράση από πλευράς Παρί. Αντιθέτως η Ναντ, είχε πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 16ο λεπτό με τον Σιμόν να μην μπορεί να ανοίξει το σκορ σε κενή εστία. Εννιά λεπτά μετά, ο ίδιος παίκτης πέρασε αναγκαστική αλλαγή λόγω ενός τραυματισμού που τον εμπόδιζε να αποδώσει.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, συγκεκριμένα στο 47′ η ομάδα του Τουνχέλ άνοιξε το σκορ με τον Αντέρ Ερέρα, ο οποίος εκτέλεσε άψογα από το ύψος του πέναλτι, τον Λαφόν.

Στο 65′ ο Εμπαπέ κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος εύστοχα, κάνοντας το 0-2.

Την μεγαλύτερη της ευκαιρία στο παιχνίδι έχασε η Ναντ τέσσερα λεπτά μετά το γκολ του Εμπαπέ. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν το πέναλτι, όμως όχι τον Νάβας. Ο Κοσταρικανός πορτιέρο των φιλοξενούμενων, απέκρουσε την εκτέλεση του Καντέρ Μπαμπά στο 69′ λεπτό διαλέγοντας σωστά τη δεξιά του γωνία.

Το “κερασάκι στην τούρτα” έβαλε στο 88′ λεπτό ο Σαράμπια, που εκμεταλλεύτηκε το μεγάλο λάθος του Λουζά και διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Κίτρινες: Κοκό, Μπλας, Νταγμπά

Σκόρερ: Ερέρα, Εμπαπέ, Σαράμπια

Ναντ: Λαφόν, Άπια, Καστελετό, Αμπέιντ, Τραορέ, Κοκό (73′ Ογκουστίν), Τσιριβέλα (73′ Τουρέ), Λουζά, Σάιμον (25′ Μπαμπά), Μπλας (85′ Ντε Σα), Μουανί

Παρί ΣΖ: Νάβας, Νταγκμπά, Ντανίλο (66′ Κέρερ), Ντιαλό, Μπάκερ, Ερέρα, Γκέιγ (66′ Μαρκίνιος), Ραφίνια (74′ Κουρζαουά), Σαράμπια, Κεν (46′ Ρουίζ-Ατίλ), Εμπαπέ (74′ Φαντιγκά)

Ρεν – Μπρεστ 2-1

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Ρεν που νίκησε τη Μπρεστ με 2-1 στη Βρετάνη.

Οι γηπεδούχοι σημείωσαν 24 ευκαιρίες, όμως κατάφεραν να βρεθούν πίσω στο σκορ στο 57′ λεπτό με το γκολ του Ονορά.

Η Ρεν πέτυχε 2 γκολ σε 4 λεπτά και κατάφερε να πάρει τη νίκη, όπου θα μπορούσε να κατακτήσει με μεγαλύτερη άνεση, καθώς το σκορ είναι πλασματικό.

Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Ντα Σίλβα και Αγκέρντ, διατηρώντας την ομάδα τους στην 3η θέση της βαθμολογίας με 18 βαθμούς.

Σκόρερ: Nτα Σίλβα, Αγκέρντ, Ονορά

Κίτρινες: Αγκέρντ, Εστεβάο, Περό, Ονορά

Ρεν: Γκόμις, Τραορέ, Ντα Σίλβα, Αγκέρντ, Εστεβάο, Ν’ζόνζι, Ντελ Καστίγιο (67′ Ουνού), Σιλικί (67′ Μπουριζό), Τεριέ (83′ Γκρενιέ), Ντόκου (67′ Γκμποχό), Γκιρασί

Μπρεστ: Λαρσονέρ, Περό, Ντουβέρν, Σαρντονέ, Φοσουριέ, Φέβερ, Μποκ (90′ Μπατόκιο), Μπελκεμπλά, Ονορά (83′ Σαρμπονιέ), Μουνιέ (83 Φιλιποτό ), Καρντονά (75′ Ντουαρόν).