Απέδρασε από το Χαριλάου με εκτελεστή τον Χασάν

Μεγάλη νίκη, τόσο βαθμολογική όσο και ψυχολογική πέτυχε ο Ολυμπιακός, ο οποίος πήρε σπουδαίο διπλό με 0-1 επί του Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Σκόρερ των Πειραιωτών ο Χασάν στο 67ο λεπτό, ύστερα από καταπληκτική «30άρα» μπαλιά του Νάτχο και υποδειγματική παράλληλη σέντρα «με τη μία» του Κούτρη.

Το παιχνίδι ήταν πλούσιο σε φάσεις και το παρακολούθησαν περίπου 15.000 θεατές. Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν καλύτεροι και επικράτησαν του μαχητικού Αρη που δεν αξιοποίησε καμιά από τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν.

Δυνατό το παιχνίδι από το ξεκίνημα του είχε τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι όπως και στα προηγούμενα χρόνια. Ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα πιο έτοιμος και επιθετικός μπήκε δυνατά στο “Κλεάνθης Βικελίδης” και από το  4’ έδειξε τις διαθέσεις του με το γρήγορο πρώτο μακρινό σουτ του Γκιγιέρμε, που μπλόκαρε με ετοιμότητα ο Κουέστα.

Όμως στο επόμενο λεπτό ο Ολυμπιακός έχασε την πρώτη σημαντική ευκαιρία του. Ήταν το 5’  όταν  ο Φορτούνης αστόχησε στο σουτ που έστειλε από το ύψος της μικρής περιοχής, και αφού ο Χασάν με προσποίηση άφησε τη μπάλα να περάσει στον συμπαίκτη του.

Στο πρώτο τέταρτο ο Ολυμπιακός έδειξε σημεία κυριαρχίας και με τους Ποντένσε και Φορτούνης να κάνουν όλο το παιχνίδι της ομάδας τους  από την αριστερή πλευρά βάζουν “σφραγίδα”  υπεροπλίας.

Ο Άρης ανασυστάθηκε μετά το τέταρτο και στο 18′ έκανε την πρώτη του μεγάλη φάση. Ο Γκαρσία εκτέλεσε φάουλ, το τοίχος άνοιξε, αλλά  ο Σα σε ετοιμότητα μπλόκαρε.
Η αγωνιστική άνοδος του Άρης έφερε ακόμα μεγαλύτερη ποιότητα και θέμα και οι φάσεις εναλλάσσονται πλέον με ταχύτητα. Στο 21’ κεφαλιά του Χριστοδουλόπουλου από σέντρα του Κούτρη, μπλόκαρε  ο Κουέστα και στο ίδιο λεπτό σουτ του Μενέντεθ, μπλόκαρε ο Σα.

Στην συνέχεια το παιχνίδι άνοιξε ακόμα περισσότερο και για τις δυο ομάδες. Στο 35’ φάουλ από τον Γκαρσία, κεφαλιά του Ντιγκινί, έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Σα και στο  40’ φάουλ με τον Γκάμα, κέρδισε στην επαναφορά ο Γιουνές, αλλά  και πάλι ο Σα στέκεται με επιτυχία στην φάση αυτή αποκρούοντας.

Με ελαφρά υπεροχή του Ολυμπιακού και κατοχή μπάλας 42-58% για τους ερυθρόλευκους ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο για να ξεκινήσει  η επανάληψη με το ίδιο πάθος και την ίδια ένταση αλλά με λιγότερες καλές φάσεις και τελικές.

Ο Ολυμπιακός στο 67′ με μια έκρηξη επιθετικότητας άνοιξε το σκορ με πολύ ωραίο και θεαματικό γκολ από τον Χασάν, που προήλθε από συνδυαστική προσπάθεια των επιθετικών του.

Ο Νάτχο έκανε μπαλιά 30 μέτρων στον Κούτρη, αυτός έστειλε παράλληλη πάσα- ασίστ στον Χασάν που δεν είχε παρά να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα του Κουέστα εν κινήσει και να γράψει έτσι το 0-1 “παγώνοντας” το Χαριλάου.

Το γκολ αυτό επηρέασε ψυχολογικά τους γηπεδούχους και  έκοψε τον ρυθμό τους ενώ ο Ολυμπιακός “πάγωσε” τον ρυθμό του αγώνα διατηρώντας όμως τον έλεγχο και αποτρέποντας τους Θεσσαλονικείς να αντιδράσουν.

Οι δυο αλλαγές που έκανε ταυτόχρονα ο Πάκο Ερέρα, με την είσοδο των Ματίγια, Διαμαντόπουλου ήταν μια άμεση αντίδραση των “κιτρινόμαυρων” να ξαναμπούν στο παιχνίδι αλλά αυτό απέναντι στον έμπειρο Ολυμπιακό δεν ήταν εύκολο.

Στο 89′ ο Βούκοβιτς πρόλαβε τον Ματέο Γκαρσία και αποσόβησε την ισοφάριση σε μια από τις τελευταίες και επικίνδυνες επιθέσεις των γηπεδούχων για την ισοφάριση.

Οι Πειραιώτες είχαν μια συνολικά καλή παρουσία και απόδοση με κορυφαίους τους Σισέ, Ποντένσε και Σα, και κέρδισαν δίκαια τη νίκη. Ο Άρης συμπλήρωσε 5 συνεχείς ήττες στο πρωτάθλημα.

Πλέον, ακολουθούν τα ματς με τη Ντουντελάνζ για το Γιουρόπα Λιγκ και το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, αμφότερα εντός έδρας, που είναι εξίσου σημαντικά για τη συνέχεια.

Άρης (Πάκο Ερέρα): Κουέστα, Τζανακάκης, Μενέντεθ, Σόουζα, Δεληζήσης, Κολάσο, Σιώπης (76′ Ματίγια), Ντιγκινί (77′ Διαμαντόπουλος), Γκαρσία, Γκάμα (83′ Μαρτίνες), Γιουνές.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Μπουχαλάκης, Γκιγιέρμε (84′ Καμαρά), Φορτούνης (87′ Τοροσίδης), Χριστοδουλόπουλος (59′ Νάτχο), Ποντένσε, Χασάν.