«Απέδρασε» από το Ηράκλειο ο Απόλλων Λεμεσού

Στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League προκρίθηκε ο Απόλλων Λεμεσού, καθώς απέκλεισε τον ΟΦΗ.

Χάρη σε γκολ του Ζάλαϊ στο 50′, ο Απόλλωνας Λεμεσού επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 του ΟΦΗ και πανηγύρισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League.

Στον επόμενο γύρο, η κυπριακή ομάδα θα τεθεί αντιμέτωπη την επόμενη Πέμπτη (24/9) με την Πολωνική Λεχ Πόζναν.

Στο πρώτο τέταρτο του ματς δεν υπήρξε κάποια ευκαιρία και η κατοχή ήταν ελαφρώς υπέρ του ΟΦΗ.

Στο 28′ ο Νέιρα έσπασε την μπάλα αριστερά στον Γιαννούλη, ο οποίος έκανε τη σέντρα για τον Φιγκεϊρέδο, όμως η άμυνα του Απόλλωνα απομάκρυνε.

Στο 33′ ο Μαρινάκης έκανε την κάθετη πάσα για τον Βάις, εκείνος πάτησε στην περιοχή , όμως τον πρόλαβε ο Δημητρίου, που βγήκε έγκαιρα και μπλόκαρε την μπάλα.

Στο 38′ ο Νέιρα δοκίμασε το πόδι το έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Δημητρίου χωρίς να ανησυχήσει.

Στο 41′ είχαμε την μεγαλύτερη φάση του πρώτου ημιχρόνου και ήταν για τον ΟΦΗ. Ο Σαρδινέρο μέσα στην περιοχή από τα δεξιά, έδωσε στον Φιγκεϊρέδο, ο Βραζιλιάνος χωρίς να έχει καλή ισορροπία πλάσαρε με το αριστερό, αλλά ο Δημητρίου προέβη σε μία σπουδαία επέμβαση και κράτησε ανέπαφη την εστία του. Το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου

Στην πρώτη του ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 50′ ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ με τον Ζάλαϊ. Ο Νταμπό έμεινε όρθιος παρά την πίεση του Σελίμοβιτς, γύρισε στον Ζάλαι, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα τον Βάτερμαν για το 0-1.

Ο ΟΦΗ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 59′ όταν ο επιθετικός της κυπριακής ομάδας Μπένσοπ γύρισε καταλάθος την μπάλα στον ολομόναχο Φιγκεϊρέδο. Ο Βραζιλιάνος υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, σε μία λάθος διαιτητή απόφαση. Ο Νέιρα διαμαρτυρήθηκε έντονα στον διαιτητή και αντίκρισε την κίτρινη κάρτα.

Ένα μακρινό σουτ του Πίττα στο 70′ μπλόκαρε σταθερά ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ.

Στο 72′ καλή στιγμή για τους γηπεδούχους. Ο Σαρδινέρο βγήκε από δεξιά και σούταρε, όμως η μπάλα πέρασε παράλληλα της εστίας του Δημητρίου.

Ο Γιαννιώτας στο 86′ επιχείρησε το σουτ από το όριο της μεγάλης περιοχής, όμως ο Βάτερμαν μπλόκαρε εύκολα.

Στο 88′ πάλι ο Γιαννιώτας μπήκε στην περιοχή, δυσκόλεψε τον Σελίμοβιτς, γύρισε στον Ντιγκινί, ο οποίος έκανε πολύ κακό τελείωμα.

Στα εναπομείναντα λεπτά, οι παίκτες του Γιώργου Σίμου το πάλεψαν, έψαξαν την ισοφάριση, αλλά η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή έκλεισε άψογα τους χώρους, πήρε σπουδαία νίκη και συνάμα την πρόκριση στην επόμενη φάση.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος, 3-5-2): Βάτερμαν, Μαρινάκης (67′ Ναμπί), Σελίμοβιτς, Βούρος, Βάις, Στάικος (67′ Σολίς), Μεγιάδο, Νέιρα, Γιαννούλης (80′ Κοροβέσης), Φιγκεϊρέδο, Σαρνδινέρο.

Απόλλων Λεμεσού (Σωφρόνης Αυγουστή, 4-1-4-1): Δημητρίου, Ρομπέρζ, Ζάλαϊ, Πέδρο (46′ Πίττας), Γιούστε, Εστέμπαν, Ντένιτς, Ντιγκινί, Ματέι (46′ Μπένσοπ), Αγκίρε, Νταμπό (79′ Γιαννιώτας).