Δύσκολες νίκες για Κοπεγχάγη και Τότεναμ

Με ανατροπές πήραν την πρόκριση Κοπεγχάγη και Τότεναμ.

Για τον Β’ προκριματικό γύρο του Europa League με ανατροπές πέρασαν Κοπεγχάγη και Τότεναμ απέναντι στις Γκέτεμποργκ και Λοκομοτίβ Πλοβντίν με 1-2.

Οι αγώνες:

Στο Σκανδιναβικό και «Ελληνικό» ντέρμπι η Κοπεγχάγη των Ζέκα και Οικονόμου νίκησε με 2-1 στην Σουηδία την Γκέτεμποργκ του Γιάννη Ανέστη και Γιάκομπ Γιόχανσον.

Οι Σουηδοί πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Σάνα στο 73′ αλλά η Κοπεγχάγη μέσα σε τρία λεπτά και πιο συγκεκριμένα στο 83′ και στο 85′ πέτυχε δύο τέρματα (Μουντράτζα, και Γουίντ) πήρε την πρόκριση.

Η Φλόρα Ταλίν νίκησε με 2-1 την Ισλανδική ΚΡ Ρέικιαβικ.

Η ομάδα από την Εσθονία πήρε την πρόκριση χάρη σε δύο τέρματα στο πρώτο μέρος από τον Σαπινεν στο 7′ και τον Λίπαντερ στο 37′ και για την Ρέικιαβικ μείωσε ο Φινμπόγκασον στο 75′.

Η Λιθουανική, Ριτεριάι ηττήθηκε με 1-4 από την Τσεχική Σλόβαν Λίμπερετς.

Στο Βίλνιους, οι Τσέχοι προηγήθηκαν στο 12′ με το πέναλτι του Μάρα και τελείωσαν το ματς με το γκολ του Χρομάντα στο 20ο λεπτό. Η Ροτεράι το μόνο που κατάφερε ήταν η μείωση του σκορ με τον Λεζάμα στο 61′.

Το τρίτο γκολ των Τσέχων έγραψε ο Ράμπουσιτς στο 84′, το τέταρτο ο Γιουσούφ ενώ το τελικό σκορ υπέγραψε ο Μάτουσεκ στο 93′.

Βατό αποδείχτηκε το εμπόδιο της Νεφτσί Μπακού για την Γαλατασαράι καθώς ξεπέρασε το εμπόδιο της με 1-3.

Για την ομάδα από την Τουρκία σκόραραν οι Ντιαγκνέ 18′,63′ και ο Λουγιντάμα στο 48′.
Η Νεφτσί είχε μειώσει προσωρινά με τον Μπότζι στο 46′.

Με δυσκολία απέδρασε η Τότεναμ από τα Σόφια κόντρα στην Λοκομοτίβ Πλοβντίν(1-2).
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μίντσεφ στο 71′ αλλά η «Πετεινοί» πείσμωσαν και με γκολ των Κέιν στο 80′ με πέναλτι και του Εντομπελέ στο 85′ πήραν την πρόκριση.

Η Μπόντο Γκλιμτ πήρε την πρόκριση απέναντι στην Ζαλγκίρις με 3-1.

Οι Νορβηγοί άνοιξαν το σκορ με τον Νιγκερνάγκελ στο 20′. Οι Λιθουανοί μείωσαν στο 26′ με τον Αντάλ.

Αλλά η Μπόντο που ήταν ανώτερη σκόραρε εκ νέου με τον Μπονιφάτσε στο 32′ και έκλεισε το σκορ με τον Μπιόρκαν στο 81′.