Απέδρασε η Κρίσταλ Πάλας από την έδρα της Γουέστ Χαμ

Νίκη με ανατροπή για την Κρίσταλ Πάλας με 2-1 απέναντι στη Γουέστ Χαμ και με τη συνδρομή του VAR. Η Κρίσταλ Πάλας ανέβηκε στη 4η θέση με 14 βαθμούς ενώ η Γουέστ Χαμ έπεσε στην 7η θέση παραμένοντας στους 12 βαθμούς.

Το πρώτο γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Άλερ στο 54′. Στο 62′ ισοφάρισε με πέναλτι ο Βαν Άανχολτ για να έρθει ο Τάουνσεντ να ολοκληρώσει την ανατροπή στο 90′.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 29ο λεπτό, ο Γιαρμολένκο έφυγε στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων και έδωσε “έτοιμο” γκολ στον Άλερ αλλά αυτός νικήθηκε από τον Γκουαΐτα.

Ο Φρέντερικς σέντραρε στο 32′ αλλά η κεφαλιά του Άντερσον ήταν αδύναμη και δεν απείλησε τον Ισπανό τερματοφύλακα.

Στο 34′ ο Ζάχα έκανε μία ατομική ενέργεια, πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο, έδωσε στον Αγιού, ο οποίος έκανε “τσαφ”, αλλά η μπάλα πήγε προς την κενή εστία, αλλά πρόλαβε ο Φρέντερικς στην γραμμή.

Από μία κόντρα στη μικρή περιοχή πήγε να επωφεληθεί ο Άλερ, αλλά στάθηκε άτυχος στο 40ο λεπτό.

Καλή επέμβαση του Ρομπέρτο σε σουτ του ΜακΚάρθι, έξω από την περιοχή στο 42′.

Στο τελευταίο λεπτό (45+2′) απείλησε ο Λαντσίνι με σουτ από το σημείο του πέναλτι, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ισπανού πορτιέρο.

Τεράστια ευκαιρία του Ογκμπόνα, σούταρε από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά έφυγε ψηλά στο 52′.

Ο Άλερ άνοιξε το σκορ στο 54′ μετά από ασίστ του Φρέντερικς (1-0). Ο Άγγλος δεξιός οπισθοφύλακας βρήκε χώρο στη δεξιά πλευρά της περιοχής των παικτών του Χόντγκσον, μπήκε στην περιοχή και με μια παράλληλη πάσα βρήκε τον Γάλλο επιθετικό, ο οποίος σκόραρε με “τάκλιν”.

Ο Βαν Άανχολτ ισοφάρισε με πέναλτι στο 62ο λεπτό, στέλνοντας τον Ρομπέρτο στην αντίθετη πλευρά. Σημαντικό λάθος του Ράις ο οποίος χρησιμοποίησε το χέρι του μετά από γύρισμα του Κουϊάτε.

Στη πρώτη ευκαιρία μετά την ισοφάριση της ομάδας του Άγγλου προπονητή, ο Τάουνσεντ υποδείχθηκε αρχικά σε θέση οφσάιντ, αλλά μέσω του VAR φάνηκε ότι οριακά ο Άγγλος καλύπτεται ελάχιστα και τελικά το γκολ δόθηκε στο 90ο λεπτό (1-2).

Πολύ κοντά στην ισοφάριση ο Ντιόπ, αλλά την κεφαλιά του μάζεψε ο Γκουαΐτα στο 90+5′.

Γουέστ Χαμ (Πελεγκρίνι): Ρομπέρτο, Κρέσγουελ (84′ Ζαμπαλέτα), Ογκμπόνα, Ντιόπ, Φρέντερικς, Ράις, Άντερσον, Λαντσίνι (68′ Φορνάλς), Νόμπλ, Γιαρμολένκο (78′ Γουίλσιρ), Άλερ

Κρίσταλ Πάλας (Χόντγκσον): Γκουαΐτα, Βαν Άανχολτ, Κέιχιλ, Κέλι, Γουάρντ, ΜακΚάρθι (81′ Τάουνσεντ), ΜακΆρθουρ, Κουϊάτε, Σλουπ, Ζαχά, Αγιού (90′ Μπεντέκε)