“Κόλλησε” στο μηδέν η ΑΕΚ

Χωρίς αποτέλεσμα ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της ΑΕΚ κόντρα στην Λάρισα (0-0) στο AEL FC ARENA στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Super League 1.

Σε ένα κακό αγωνιστικό χώρο η ΑΕΚ δεν κατάφερε να πάρει τους πολυπόθητους τρεις βαθμούς για την συνέχεια του πρωταθλήματος, με την ΑΕΛ να της βάζει δύσκολα και τελικά να μοιράζονται τον βαθμό της ισοπαλίας.

Η Ένωση έφτασε τους 11 βαθμούς και είναι στη 4η θέση, ενώ οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 8 και βρίσκονται στην 7η.

Σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο και με σκληρό παιχνίδι, ο διαιτητής από τα πρώτα επτά λεπτά είχε δείξει ήδη τρεις κίτρινες κάρτες.

Το πρώτο ημίχρονο είχε μεγάλη ένταση και καθόλου αξιόλογες φάσεις, ελάχιστες καλές στιγμές και αρκετή ένταση μεταξύ των ποδοσφαιριστών.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήταν για την ΑΕΚ στο 17’ με τον Μάνταλο, o Παουλίνιο έκανε τη σέντρα απ’ τα δεξιά, ο αρχηγός της Ένωσης πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Κρίστινσον.

Στο 23’ ο Μπέρτος διένυσε αρκετά μέτρα, αλλά το σουτ που επιχείρησε λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, πέρασε άουτ.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να απειλήσει μετά από αρκετά λεπτά, στο 43’ ο Λιβάγια έστρωσε στον Ολιβέιρα, αλλά το σουτ του Πορτογάλου κόντραρε στον Μπράλιτς και κατέληξε κόρνερ.

*** Στο πρώτο μέρος η ΠΑΕ ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκε για τη φάση του 14ου λεπτού, όταν ο Κάτσε χτύπησε εκτός φάσης τον Σιμόες, ενώ οι γηπεδούχοι με δική τους ανακοίνωση διαμαρτυρήθηκαν για το σκληρό παιχνίδι του Βράνιες.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Λιβάγια επιχείρησε μακρινό σουτ στο 57’, αλλά η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Κρίστινσον.

Ένα λεπτό αργότερα η ΑΕΛ έχασε τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί. Ο Κάτσε εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μπράλιτς από το ύψος της μικρής περιοχής, έκανε την προβολή, αλλά οι αμυντικοί της ΑΕΚ έδιωξαν πάνω στη γραμμή.

Στο 64’ ο Μόρας πήρε την κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα κατέληξε στον Μιχαήλ, αλλά το πλασέ του δεν βρήκε στόχο.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και πιο επικίνδυνοι στο δεύτερο ημίχρονο και στο 67’ απείλησε ξανά αυτή τη φορά με τον Ουάρντα, ο οποίος μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Η μπάλα δεν έκανε το χατίρι στην ΑΕΚ για ακόμα μια φορά στο 83’, ο Μάνταλος έκανε το σουτ, ο Κρίστινσον απέκρουσε, η μπάλα κατέληξε στο Λιβάγια που πλάσαρε, αλλά ο Μόρας έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με το 0-0 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Κίτρινες: Σετσέροβιτς, Κάτσε, Γελαδάρης/ Λιβάγια, Βράνιες, Παουλίνιο, Ζεράλδες

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Μόρας, Μπράλιτς, Στάνκοβιτς, Μπέρτος, Σετσέροβιτς, Κάτσε( 85’ Φατιόν), Μιλοσάβλιεβιτς, Ουάρντα, Ντάουντα(73’ Νούνιτς)

AEK (Νίκος Κωστένογλου): Μπάρκας, Παουλίνιο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης(74’ Ζεράλδες), Χουλτ, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μάνταλος( 84’ Οικονόμου), Λιβάγια, Ολιβέιρα(46’ Ντέλετιτς)