Απέδρασε με το διπλό από το Εμιρέιτς η Γουλβς!

Η Γούλβς έσπασε το αρνητικό ρεκόρ που την “στοίχειωνε” και νίκησε εκτός έδρας την Άρσεναλ μετά από 41 χρόνια!

Η Γούλβς πήρε τη νίκη με σκορ 1-2 κόντρα στην Άρσεναλ στο Εμιρέιτς, για την 10η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Η ”φόνισσα των γιγάντων” έκανε πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο κυρίαρχοι ήταν οι γηπεδούχοι. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 27′ λεπτό με τον Νέτο και τρία λεπτά μετά ισοφαρίστηκαν με γκολ του Γκάμπριελ. Το νικητήριο γκολ για τους “Λύκους” πέτυχαν στο 42′ λεπτό ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Ποντένσε.

Οι ”κανονιέρηδες” πήραν ρίσκα στο δεύτερο ημίχρονο και πίεσαν πολύ, όμως δεν κατάφεραν να πάρουν το βαθμό της ισοπαλίας.

Στο 15′ λεπτό έλαβε χώρα ένα πολύ άσχημο γεγονός. Ο Χιμένες στην προσπάθεια του να πάρει μια κεφαλιά, χτύπησε πολύ άσχημα το κεφάλι του και αποχώρησε από το γήπεδο με προορισμό το νοσοκομείο.

Αξιοσημείωτο πως η Γούλβς είχε να κερδίσει την Άρσεναλ στο γήπεδο της από το 1979!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλό ρυθμό, ωστόσο όλοι πάγωσαν με τον τραυματισμό του Χιμένες. Στο 11′ λεπτό έγινε μια καλή σέντρα στο πρώτο δοκάρι, με τον φορ των φιλοξενούμενων να συγκρούεται στον αέρα με τον Νταβίντ Λουίζ. Και οι δύο παίκτες χτύπησαν, αλλά τα πράγματα για τον Χιμένες ήταν πολύ χειρότερα. Ο Μεξικάνος έχασε τις αισθήσεις του και μάτωσε το κεφάλι του. Οι γιατροί και των δύο ομάδων έσπευσαν ταχύτατα να βοηθήσουν, με τον Μεξικάνο να αποχωρεί με ελαφριά διάσειση, σύμφωνα με τους ανθρώπους του γηπέδου.

Το παιχνίδι δεν έχασε τον ρυθμό του, με τη Γούλβς να ανοίγει το σκορ στο 27′ λεπτό. Ο Τραορέ έκανε μια καλή προσωπική ενέργεια κοντά στην γραμμή του άουτ και έβγαλε πολύ καλή σέντρα για τον Ντεντόνκερ. Ο Βέλγος πήρε την κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Νέτο πλάσαρε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-1.

Η απάντηση από τους ”κανονιέρηδες” ήρθε εντός τριών λεπτών. Ο Γουίλιαν έβγαλε μια ωραία σέντρα στην περιοχή και ο Γκάμπριελ έκανε μια δυνατή κεφαλιά, ισοφαρίζοντας το εις βάρος τους σκορ σε 1-1.

Στο 42′ λεπτό η ”φόνισσα των γιγάντων” πήρε κεφάλι στο σκορ ξανά. Ο Ποντένσε πήρε τη μπάλα, έπειτα από μια αναταραχή στην περιοχή των γηπεδούχων, έκανε μια καταπληκτική ενέργεια και εκτέλεσε τον Λένο κάνοντας το 1-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε λίγο, παρόλο που και οι δύο πλευρές έψαχναν το γκολ.

Το παιχνίδι έφτασε στο 75′ λεπτό για να γίνει ουσιαστική φάση. Ο Νέλσον βρέθηκε ολομόναχος μέσα στην περιοχή, όμως το σουτ του πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού η Άρσεναλ πίεσε πάρα πολύ, με τον Ισπανό τεχνικό να παίρνει ρίσκα παίζοντας με Ομπαμεγιάνγκ και Λακαζέτ στην επίθεση. Πολλές σέντρες και γεμίσματα από πλευράς ”κανονιέρηδων” όμως το 1-2 ήταν το τελικό σκορ.

Σκόρερ: 27′ Νέτο, 30′ Γκάμπριελ, 42′ Ποντένσε

Κίτρινες: 47′ Μπολί, 54′ Τραορέ, 56′ Φάμπιο Σίλβα, 69′ Μπεγερίν, 86′ Χόλντινγκ, 89′ Κόντι, 90+2′ Τιέρνι

Άρσεναλ (Αρτέτα): Λένο, Μπεγερίν, Λουίζ (45′ Χόλντινγκ), Γκάμπριελ, Τιέρνι, Θεμπάγιος, Τζάκα, Γουίλιαν (65′ Νέλσον), Γουίλοκ, Σάκα (81′ Λακαζέτ), Ομπαμεγιάνγκ

Γούλβς (Σάντο): Πατρίσιο, Σεμέδο, Μπολί, Κόντι, Μαρσάλ, Ντεντόνκερ, Μουτίνιο, Τραορέ, Ποντένσε (70′ Νέβες), Νέτο, Χιμένες [15′ Φάμπιο Σίλβα (78′ Κίλμαν)]