Νάπολι-Ρόμα: Νίκη χρυσάφι για Νάπολι… στη μνήμη του Μαραντόνα

Η Νάπολι του Κώστα Μανωλά πήρε μια πολύτιμη νίκη στο ντέρμπι κόντρα στη Ρόμα και έπιασε πεντάδα στη Serie A.

Στο μεγάλο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής στην Serie A, η Νάπολι επικράτησε εύκολα με 4-0 της Ρόμα στον “Σαν Πάολο-Ντιέγκο Μαραντόνα”. Οι Ναπολιτάνοι έβαλαν τέλος σε ένα σερί 12 αήττητων παιχνιδιών της Ρόμα, σε πρωτάθλημα και Ευρώπη.

Η ομάδα του Γκατούζο βρίσκεται στην 5η θέση, έχοντας 17 βαθμούς, όσους έχει και η Γιουβέντους, αλλά και η Ρόμα.

Οι παίκτες της Νάπολι παρατάχθηκαν με ειδική μάλιστα φανέλα, στα χρώματα και στο στυλ της εθνικής Αργεντινής, ώστε να τιμήσουν την μνήμη του Ντιέγκο Μαραντόνα.

Στο πρώτο ημίχρονο η Νάπολι ήταν η απόλυτη κυρίαρχος. Οι παίκτες του Γκατούζο είχαν την κατοχή και τον έλεγχο του ρυθμού, χωρίς τη μεγάλη φάση. Από την πλευρά της η Ρόμα δεν κατάφερε να δημιουργήσει προβλήματα στην άμυνα των Ναπολιτάνων.

Στο 10ο λεπτό, το παιχνίδι σταμάτησε, όταν παίκτες, προπονητής και όλοι στο γήπεδο, χειροκρότησαν προς τιμήν του Αργεντίνου θρύλου του παγκόσμιου ποδοσφαίρου Μαραντόνα.

Ωστόσο, το γκολ ήρθε στο 31′, από την καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Ινσίνιε, από τη δεξιά γωνία της περιοχής. Τέρμα που αφιέρωσε στην μνήμη του Ντιέγκο Μαραντόνα.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά και σε δεύτερο τέρμα, αλλά ο Μιράντε είπε με ωραία επέμβαση όχι, σε τετ α τετ του Μέρτενς, στο 43ο λεπτό. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη Νάπολι να προηγείται.

Στο δεύτερο μέρος η Νάπολι ήταν και πάλι καλύτερα στην μεγαλύτερη διάρκεια. Η Ρόμα ανέβασε τις γραμμές της, πήρε προσπάθειες, όμως οι «παρτενοπέι» ήταν αυτοί που σκόραραν και πάλι.

Στο 65′ οι γηπεδούχοι έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Ινσίνιε βρήκε τον Ρουίζ, ο Ισπανός δοκίμασε ένα συρτό σουτ με το αριστερό και νίκησε τον Μιράντε για το 2-0.

Το 3-0 της Νάπολι, έκανε στο 80ο λεπτό ο Μέρτενς. Ο Βέλγος πήρε το ριμπάουντ μετά από μακρινό σουτ και κακή απόκρουση του Μιράντε και από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το τελικό 3-0.

Το κερασάκι στην τούρτα για τους γηπεδούχους, έβαλε ο Πολιτάνο στο 87′. Ο μεσοεπιθετικός της Νάπολι έκανε μια ωραία ατομική ενέργεια, πέρασε πέντε έξι παίκτες μαζί με τον τερματοφύλακα και σκόραρε για το 4-0.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 9ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 28 Νοεμβρίου

Σασουόλο – Ίντερ 0-3 (4′ Σάντσες, 14′ Κίρικες (αυτ.), 60′ Γκαγλιαρντίνι)

Μπενεβέντο – Γιουβέντους 1-1 (45+3′ Λετίτσια / 21′ Μοράτα)

Αταλάντα – Ελλάς Βερόνα 0-2 (62′ πεν. Βελόζο, 83′ Τζακάνι)

Κυριακή 29 Νοεμβρίου

Λάτσιο – Ουντινέζε 1-3 (74′ πεν. Ιμόμπιλε / 18′ Αρσλάν, 45’+3′ Πουσέτο, 71′ Φορεστιέρι)

Μπολόνια – Κροτόνε 1-0 (45’+2′ Σοριάνο)

Μίλαν – Φιορεντίνα 2-0 (17′ Ρομανιόλι, 28′ πεν. Κεσιέ)

Κάλιαρι – Σπέτσια 2-2 (52′ Ζοάο Πέδρο, 58′ Παβολέτι / 36´Γκιασί, 93′ Ενζολά)

Νάπολι – Ρόμα 4-0 (30′ Ινσίνιε, 64′ Ρουίθ, 81′ Μέρτενς, 86′ Πολιτάνο)