Απέδρασε με το διπλό ο Παναθηναϊκός από το Περιστέρι

Ο Παναθηναϊκός βρήκε τις λύσεις, εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες και κατάφερε να φύγει με το διπλό από το Περιστέρι κόντρα στον “μαχητικό” Ατρόμητο

Ο Ατρόμητος δέχτηκε την ήττα με 2-3 από τον Παναθηναϊκό στο Περιστέρι, για την 21η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1.

Τα τέρματα των “Πρασίνων” πέτυχαν οι Βέλεθ, Καρλίτος και Σανκαρέ, ενώ για τους Περιστεριώτες οι Γούτας και Αγκάγιεφ. Θετικό ντεμπούτο για την ομάδα του Μπόλονι έκαναν οι Νιάς, Ενγκαμποτό και Σανκαρέ.

Η ομάδα του Περιστερίου αν και ήταν δραστήρια και καλύτερη από τους φιλοξενούμενους, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που του δόθηκε και να κερδίσει.

Πλέον το “Τριφύλλι” είναι στην 5η θέση με 38β, αφήνοντας τον Ατρόμητο στην 7η και στους 25β.

To πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να διασπάσουν τις αντίπαλες άμυνες.

Στο 10ο λεπτό και στην πρώτη φάση του Παναθηναϊκού προηγήθηκε με τον Βέλεθ. Μετά από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά του Χατζηγιοβάνη, στο δεύτερο δοκάρι πετάχτηκε ο Βέλεθ και με κεφαλιά εξ’ επαφής κέρδισε τον Γιαννιώτη, κάνοντας το 0-1.

Στο 13ο λεπτό προσπάθησε να απαντήσει ο Ατρόμητος, αλλά ο Αγκάγιεφ μέσα από την περιοχή, δεν κατάφερε να σουτάρει καλά, από πλάγια θέση αριστερά και η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία.

Στη συνέχεια ο Ατρόμητος ήταν καλύτερος και είχε την κατοχή της μπάλας, προσπαθώντας να φτάσει στην ισοφάριση.

Η πίεση των Περιστεριωτών αυξήθηκε, ειδικά όταν τραυματίστηκε ο Βέλεθ στο 35ο λεπτό, με τον Παναθηναϊκό να ξεμένει από στόπερ. Στη θέση του μπήκε ο Νιάς, ο οποίος πραγματοποίησε την πρώτη του εμφάνιση με την πράσινη φανέλα.

Ο Ατρόμητος τελικά έφτασε στην ισοφάριση στις καθυστερήσεις (45+2′). Ο Μουνίθ χτύπησε το κόρνερ και ο Γούτας πήρε την κεφαλιά, κάνοντας το 1-1. Σκορ με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.

Στο δεύτερο μέρος με το… καλησπέρα οι “Πράσινοι” προηγήθηκαν εκ νέου. Στο 48′ μετά από μακρινή μπαλιά, ο Γιαννιώτης έκανε λάθος υπολογισμό της μπάλας και στα όρια της περιοχής δεν μπόρεσε να μπλοκάρει τη μπάλα, με τον Καρλίτος να εκμεταλλεύεται το λάθος και σε κενό τέρμα, έκανε το 1-2

Ο Ατρόμητος κατάφερε να ισοφαρίσει και πάλι. Στο 55′ ο Γκάλο βρήκε με ωραία σέντρα τον Αγκάγιεφ, με τον Νιάς να χάνει τον παίκτη και με ωραία κεφαλιά του Ισραηλινού επιθετικού, ισοφάρισε σε 2-2

Στο 72′ ο Ούμπιντες από πλάγια αριστερά, εκτέλεσε το φάουλ απευθείας στο απέναντι δοκάρι, με τη μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από αυτό.

Στη συνέχεια ο Ατρόμητος οπισθοχώρησε, με τον Παναθηναϊκό να φρεσκάρει κέντρο και επίθεση με τους Σανκαρέ, Ενγκαμποτό, Ιωαννίδη και Μακέντα να μπαίνουν στον αγώνα και να δίνουν ενέργεια στους φιλοξενούμενους.

Στο 85′ ο Παναθηναϊκός έφτασε σε τρίτο γκολ. Ο Διούδης βρήκε με μακρινή μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Ατρομήτου τον Ενγκαμποτό, ο οποίος από τα δεξιά έκανε την παράλληλη σέντρα με τον Σανκαρέ να σπρώχνει τη μπάλα από το δεύτερο δοκάρι, σε κενό τέρμα, κάνοντας το 2-3.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι με τον Παναθηναϊκός να φεύγει με το διπλό από το Περιστέρι.

Κίτρινες: Γκάλο, Νάτσος  – Μολό, Αλεξανδρόπουλος

Ατρόμητος (Σάββας Παντελίδης): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Γκάλο (69′ Ούμπιντες), Γούτας, Γκαλβάο, Τομάσεβιτς (21′ Νάτσος), Χαρίσης, Σάλομον, Μουνίθ (80′ Γιακουμάκης), Αγκάγιεφ (69′ Στρούγγης), Κωτσόπουλος (69′ Εντομβόνγι)

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Μολό, Βέλεθ, Σένκεφελντ (35′ Νιάς), Χατζηθεοδωρίδης, Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίτσιο, Βιγιαφάνες (59′ Σανκαρέ), Καρλίτος (75′ Μακέντα), Χατζηγιοβάνης (75′ Ιωαννίδης), Καμπετσής (59′ Ενγκαμποτό)