Σπουδαίο διπλό η Κολωνία, “πάτησε” τη Γκλάντμπαχ

Η Κολωνία πήρε μια μεγάλη νίκη με βαθμολογική σημασία στην έδρα της Γκλάντμπαχ και πλέον απομακρύνεται από τη επικίνδυνη ζώνη.

Για την 20η αγωνιστική της Bundesliga, η Κολωνία έφυγε με το τρίποντο από το Μενχενγκλάντμπαχ με σκορ 1-2 και βρίσκεται πλέον στη 14η θέση με 21 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Ρόζε στην 7η με 32 βαθμούς. Το σκορ για τους φιλοξενούμενους, άνοιξε ο Ρετσμπεκάι στο 3′, για να ισοφαρίσει ο Νόιχαους στο 16′, όμως ο ίδιος παίκτης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 55′, έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Στη πρώτη φάση του παιχνιδιού, μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης η φιλοξενούμενη Κολωνία άνοιξε το σκορ, 1-0, όταν ο Ντούντα τροφοδότησε ωραία τον Ρετσμπεκάι στην περιοχή, με τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Λίγα λεπτά αργότερα στο 16′, ο Νόιχαους έκανε ενα καταπληκτικό σουτ από μέση απόσταση και έφερε το ματς στα ίσια για την ομάδα του, 1-1.

Το 1-1, ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου καθώς δεν έγιναν άλλες αξιόλογες φάσεις.

Στη πρώτη ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου, στο 55′, ένας αμυντικός έκανε τραγικό λάθος με τον Ρετσμπεκάι να γίνεται αποδέκτης και σκόραρε στο τετ-α-τετ για 1-2 των φιλοξενούμενων.

Η επόμενη φάση έγινε στο 61ο λεπτό με τον Ντούντα να σουτάρει από μακρινή απόσταση αλλά απέκρουσε εντυπωσιακά ο Σόμερ.

Στο 78′, σέντρα στην περιοχή, όπου ήταν ο Στιντλ και εξαπέλυσε ένα κεραυνό εξ’ επαφής αλλά η προσπάθειά του κατέληξε άουτ.

Τίποτα άλλο δεν θα συμβεί στον αγώνα, το 1-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινη: 2′ Στιντλ, 27′ Χέρμαν, 75′ Γιαντσκέ, 80′ Εχιζιμπούε, 86′ Ρετσμπεκάι

Γκλάντμπαχ (Ρόζε): Σόμερ, Γκίντερ, Λάινερ, Βεντ (73′ Μπενσεμπαϊνί), Γιαντσκέ, Νόιχαους, Ζακάρια (48′ Κράμερ), Βόλφ (58′ Τουράμ), Στίντλ, Χέρμαν (58 Χόφμαν), Εμπολό (58′ Πλεά).

Κολωνία (Γκίσντολ): Χορν, Ζίχος, Μερέ, Τσέστιτς, Οζκάν, Ρετσμπεκάι, Σκίρι, Εχιζιμπούε (82′ Σμίτς, Ντούντα (90+3′ Χορν), Γιάκομπς (90+3′ Αροκοντάρε), Ντένις (58′ Τίλμαν).