Απέδρασε με το διπλό η Σαχτάρ

Η Σαχτάρ Ντόνετσκ έφυγε με το διπλό από το Ολιμπίνσκι επικρατώντας με 1-2 της Ντιναμό Κιέβου, για την 3η αγωνιστική του ουκρανικού πρωταθλήματος.

Με αυτή τη νίκη οι φιλοξενούμενοι έμειναν μόνοι πρώτοι στο πρωτάθλημα με 9 β., αφήνοντας τρεις βαθμούς πίσω την ομάδα του Κατσκέβιτς.

Η Σαχτάρ προηγήθηκε με τον Τζούνιορ Μοράες στο 21ο λεπτό, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 39ο λεπτό με τον Ροντρίγκες (1-1). Το γκολ που έδωσε τη νίκη πέτυχε ο Μάρλος στο 64ο λεπτό. Σε γενικές γραμμές ήταν ένα ματς με την ομάδα του Λουίς Κάστρο να παίρνει δίκαια το τρίποντο, καθώς είχε την κατοχή του αγώνα, παρόλο που είχε λίγες φάσεις στις δύο εστίες.

Πλέον η ομάδα της Ντιναμό Κιέβου κοιτάζει τον αγώνα με την Μπριζ για τα προκριματικά του Τσάμπιονς λιγκ.