Με το αριστερό μπήκε η Άστον Βίλα

Για την 1η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ η Άστον Βιλα δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο επί της Τότεναμ καθως τα σπιρούνια έκαναν την ανατροπή 3-1. Οι χωριάτες έπειτα από τρία απουσίας επέστρεψαν στα σαλόνια με το αριστερό.

Στο πρώτο μέρος η Τότεναμ μπήκε δυναμικά απειλώντας πρώτη  στο 5΄ με τον Λούκας Μόουρα. Όμως οι «χωριάτες» στο 9΄ ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με δράστη τον Τζον ΜακΓκίν .

Οι «σπερς» στο 18΄ προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσια με τον Λούκας Μόουρα, ωστόσο ο Βραζιλιάνος ήταν άστοχος. Η ομάδα του Ντι Σμιθ προσπάθησε να κάνει την ζημία στον Γιορίς όμως τα σουτ του Τρεζεγκέ σταμάτησαν στα σώματα. Το 0-1 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το σύνολο του Ποκετίνο μπήκε με σκοπό να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ. Όσο περνούσαν τα λεπτά οι σπερς είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων με αποτέλεσμα στο 73’να φέρουν το ματς στα ίσια με τον Τανγκί Ντομπελέ . Στη συνέχεια η Τότεναμ  έδειξε ότι πιο έτοιμη ομάδα από την Άστον Βίλα καθως έκανε την ανατροπή με τα δυο γκολ του Κειν στο 86’ και 90’.