Απέδρασε με τριάρα από τη Λάρισα

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Λάρισα με 1-3 στο AEL FC Arena, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της SuperLeague και πήρε τους πρώτους του τρεις βαθμούς.

H ομάδα του Δώνη πέτυχε το 3Χ3 στο πρωτάθλημα και πλέον έχει στο πρωτάθλημα τους πρώτους του τρεις βαθμούς, καθώς ξεκίνησεμε -6.

Τα τέρματα για τους «Πράσινους» τα πέτυχαν οι Γιόχανσον (28′, 60′) και Χατζηγιοβάνης (88′) , ενω οι γηπεδούχοι είχαν μειώσει προσωρινά στο 62′ με τον Φατιόν.

Οι πράσινοι έδειξαν να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Παρ’όλα αυτά το πρώτο εικοσάλεπτο ήταν αρκετά κακό και για τις δυο ομάδες. Μονάχα τρία σουτ για τον Παναθηναϊκό και αυτά άστοχα ήταν τα μοναδικά αξιόλογα σημεία.

Στο 28ο λεπτό το σκορ για τους πράσινους άνοιξε ο Ματίας Γιόχανσον. Μετά από πάσα του Μπουζούκη, ο Σουηδός έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

Στο 42’ ο ίδιος λίγο έλειψε να βάλει αυτογκόλ, όταν ο Ντέλετιτς πάσαρε στον Σαχίτι και ο Σουηδός μπακ έβαλε το πόδι του και η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λάρισα προσπάθησε να περάσει στην αντεπίθεση και να δημιουργήσει ευκαιρίες. Μάλιστα, στο 59ο λεπτό, ο Κούνιτς με κεφάλια προσπάθησε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, έπειτα από σέντρα του Καρανίκα, αλλά μπλόκαρε ο Διούδης.

Στο 60’ ο Παναθηναϊκός είχε καλή  ευκαιρία με τον Μπουζούκη, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Τρία λεπτά αργότερα ο Γιόχανσον ανέβασε το δείκτη του σκορ για το Τριφύλλι. Ο 26χρονος αμυντικός νίκησε την άμυνα της ΑΕΛ και με πλασέ έκανε το 2-0.

Δύο λεπτά αργότερα η Λάρισα κέρδισε πέναλτι, για χέρι του Μαυρομμάτη και ο Φατιόν με εύστοχη εκτέλεση πέτυχε το 1-2 για τους γηπεδούχους.

Στο 88, οι πράσινοι κέρδισαν και αυτοί πέναλτι, όταν ο Κούνιτς βρήκε τη μπάλα με το χέρι, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Χατζηγιοβάννη. Ο ίδιος εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για τον Παναθηναϊκό.

Αξίζει να σημειωθεί πως πριν τον αγώνα, περίπου 400 οπαδοί του Παναθηναϊκού, «έφαγαν» μπλόκο από τους αστυνομικούς, κατά την άφιξη τους στην πόλη και παρ’όλο που είχαν προμηθευτεί εισιτήρια για τον αγώνα, τους απαγορεύθηκε η είσοδος και αναγκάστηκαν να φύγουν.

Οι εντεκάδες:

ΑΕΛ (Σωτήρης Αντωνίου): Κρίστινσον, Καρανίκας, Γκοΐκοβιτς, Γρομητσάρης, Χούμπτσεβ, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς, Σαχίτι, Μόρσι, Πίτι, Ντέλετιτς.

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης, Κουρμπέλης, Τζανδάρης, Κάτσε, Μπουζούκης, Χατζηγιοβάννης, Καμπετσής.