Νίκησε χωρίς να εντυπωσιάσει

O Ατρόμητος νίκησε με 1-0 τη Λαμία στο Περιστέρι, για την 3η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ.

Δεν εντυπωσίασαν οι Περιστεριώτες, όμως πέτυχαν μία σημαντική και αγχωτική νίκη επί της Λαμίας. Ντεμπούτο για την ομάδα του Περιστερίου πραγματοποίησε ο Ουγκράι, ο οποίος ξεκίνησε στο βασικό σχήμα.

Το μοναδικό τέρμα του αγώνα πέτυχε ο Κουλούρης. Τρία γκολ έχει πετύχει στο πρωτάθλημα ο Ατρόμητος και τα τρία από τον Έλληνα επιθετικό.

Η Λαμία δυσκόλεψε και παρουσίασε καλύτερο πρόσωπο, σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια και θα μπορούσε να είχε πάρει κάτι παραπάνω στο ματς.

Είχε δοκάρι στο 85′ σε φάουλ που εκτέλεσε ο Βάντερσον. Επίσης, αγωνιζόταν με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Δημούτσου από το 60ο λεπτό.

Η ομάδα του Κάναντι συνεχίζει αήττητη στο πρωτάθλημα, έχοντας 7 πόντους, ενώ οι Φθιωτες παραμένουν στην προτελευταία θέση και χωρίς βαθμό.

Η Λαμία μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, με τον Ατρόμητο να ψάχνει να βρει τα πατήματά του.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες, έχοντας κλείσει στα καρέ τους Περιστεριώτες. Η σημαντικότερη ευκαιρία για τη Λαμία έγινε στο 22’, όταν ο Μπερτόγλιο μέσα από την περιοχή έκανε το διαγώνιο σουτ, με τον Καρασαλίδη να κάνει σωτήριο τάκλιν και να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ, έχοντας τον Μέγερι εξουδετερωμένο.

Στο 38ο λεπτό ο Ατρόμητος απείλησε για πρώτη φορά με τον Κουλούρη, όταν έκανε το ξαφνικό σουτ, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Στο 41ο λεπτό ο Μάντσον εξαπέλυσε κεραυνό, με τον Σαράνοφ να αποκρούει δύσκολα και να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 43ο λεπτό μετά από πίεση των γηπεδούχων, ήρθε το γκολ. Ο Μάντσον έκανε ωραία σέντρα «πάρε-βάλε», με τον Κουλούρη να κάνει την προβολή και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, πετυχαίνοντας το 0-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως το πρώτο, με τη Λαμία να έχει την κατοχή και τον Ατρόμητο σε αμυντικό ρόλο.

Στο 58’ οι Φθιώτες έμειναν με δέκα παίκτες, καθώς ο Δημούτσος δέχτηκε την κόκκινη κάρτα.

Στο 65’οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσουν. Μετά από σουτ του Μπερτόγλιο, η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς και έφτασε στον Επστάιν, ο οποίος απέναντι από τον Μέγερι, πλάσαρε, όμως ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου, αποσόβησε τον κίνδυνο.

Στο 75′ νέα καλή στιγμή για τη Λαμία, με τον Μπαράλες να πιάνει την κεφαλιά και τον Μέγερι να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ.

Στο 80’ η ομάδα του Περιστερίου είχε καλή στιγμή με τον Ούμπιντες. Ο Ενσικουλού έστρωσε στον Ούμπιντες, στο ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως το πλασέ του, πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σαράνοφ.

Στο 83’ ο Ατρόμητος έχασε νέα ευκαιρία για γκολ. Ο Κουλούρης πάσαρε όμορφα στον Ενσικουλού, ο οποίος σούταρε απέναντι από τον Σαράνοφ, όμως απέκρουσε.

Στο 85ο λεπτό η Λαμία έχασε τεράστια ευκαιρία, όταν σε εκτέλεση φάουλ του Βάντερσον, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με τον Ατρόμητο να παίρνει το τρίποντο της νίκης.

Κίτρινες:  Σάκιτς- Δημούτσος (Χ2)

Κόκκινη: Δημούτσος

Ατρόμητος (Κάναντι): Μέγερι, Σάκιτς, Γιαννούλης, Χατζηισαϊας, Καρασαλίδης, Ρισβάνης, Μάντσον (70’ Ούμπιντες), Βασιλακάκης (77’ Κωτσόπουλος), Ουγκράι (58’ Μπουσούλατζιτς), Ενσικουλού, Κουλούρης

Λαμία (Χάβος): Σαράνοφ, Βασιλαντωνόπουλος, Βάντερσον, Αναστασιάδης (38’ Καρυπίδης), Αντέτζο, Δημούτσος, Μπλάζιτς, Καραγκούνης (61’ Επστάιν), Καραμάνος (69’ Σκόνδρας), Μπερτόγλιο, Μπαράλες