Απέφυγε τα Χ-ειρότερα ο Ατρόμητος, “βράζει” με Τζήλο ο Απόλλων

Νέα εντός έδρας απώλεια για τον Ατρόμητο, με τον Απόλλωνα να προηγείται δύο φόρες, αλλά οι Περιστεριώτες απάντησαν με ισάριθμα πέναλτι. Παράπονα για την διαιτησία του Τζήλου έχει η “Ελαφρά Ταξιαρχία”

Ο Ατρόμητος ήρθε ισόπαλος 2-2 με τον Απόλλωνα Σμύρνης στο Περιστέρι, για την 9η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1.

Η “Ελαφρά Ταξιαρχία” αν και κατάφερε να πάρει δύο φορές το προβάδισμα (Φατιόν και Ιωαννίδης), είδε την ομάδα του Περιστερίου να ισοφαρίζει με δύο πέναλτι του Μανούσου.

Οι Περιστεριώτες έχουν πλέον 12β και βρίσκονται στην 6η θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι στην 12η θέση με 4β.

Αρκετά παράπονα από τον Απόλλωνα για τη διαιτησία του Τζήλου, σε ακόμη ένα ματς του φετινού πρωταθλήματος.

Δυνατά μπήκαν οι φιλοξενούμενοι και μόλις στο 2ο λεπτό απείλησαν τους Περιστεριώτες, με την κεφαλιά του Ιωαννίδη να αποκρούει ο Γιαννιώτης.

Ο Απόλλων Σμύρνης αιφνιδίασε τον Ατρόμητο και άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό. Μετά από σέντρα από δεξιά του Μπεντινέλι, ο Φατιόν εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του Γιαννιώτη και με κεφαλιά, έκανε το 0-1.

Οι γηπεδούχοι είχαν καλή στιγμή στο 15ο λεπτό να ισοφαρίσουν, με το φάουλ του Χριστοδουλόπουλου, λίγο έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Βέρχουλστ.

Οι Περιστεριώτες είχαν την κατοχή της μπάλας, όμως δυσκολευόντουσαν να βρουν χώρους για να δημιουργήσουν φάσεις στην εστία του Απόλλωνα, που ήταν καλά στημένος στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 36ο λεπτό ο Ατρόμητος έφτασε στην ισοφάριση, με το πέναλτι του Μανούσου. Ο Κωτσόπουλος πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, με τη μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Ντομίνγκες και ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μανούσος, ευστοχώντας και κάνοντας το 1-1, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η “Ελαφρά Ταξιαρχία” κατάφερε να προηγηθεί εκ νέου στο 47ο λεπτό. Μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή του Ατρομήτου και μετά από δύο αποτυχημένες προσπάθειες του Απόλλωνα, με τους Κολ και Μουνιέ, ο Ιωαννίδης τελικά κατάφερε με εύστοχο σουτ, να κάνει το 1-2.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στη συνέχεια να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια.

Στο 65ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Γούτας πήρε την κεφαλιά, με τον Βέρχουλστ έδιωξε εντυπωσιακά. Ο Τζήλος όμως είδε τράβηγμα του Κιτοκό στον Χριστοδουλόπουλο και μετά από χρήση του VAR, έδωσε πέναλτι. Ο Μανούσος ανέλαβε και αυτή την εκτέλεση, νίκησε τον Βέρχουλστ, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στη συνέχεια πίεζε ο Ατρόμητος, έχοντας κλείσει στα καρέ του τον Απόλλωνα, προσπαθώντας να πάρει φτάσει στην ανατροπή.

Στο 90′ έχασε μεγάλη ευκαιρία ο Ατρόμητος μετά από σέντρα του Χριστοδουλόπουλου, βρήκε τον Ραμπέγιο, ο οποίος μόνος του πήρε την κεφαλιά, αλλά ήταν κακή.

Οι φιλοξενούμενοι πήγαν να πάρουν τη νίκη στο 90+8′ με τον Μπρούσιτς, όμως το σουτ που επιχείρησε, απέκρουσε ο Γιαννιώτης και κράτησε το 2-2, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Κίτρινες: Μάτιτς, Γκαλβάο, Ραμπέγιο, Σάλομον – Ντομίνγκες, Φατιόν, Μπρούσιτς, Κιτοκό

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Γκάλο, Κιβρακίδης (88′ Τομάσεβιτς), Γούτας, Γκαλβάο, Σάλομον (88′ Ούμπιντες), Χαρίσης (58′ Μπουσούλατζιτς), Χριστοδουλόπουλος, Μανούσος, Κωτσόπουλος (78′ Ενσικουλού), Μάτιτς (58′ Ραμπέγιο)

Απόλλων Σμύρνης (Παράσχος): Βέρχουλστ, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Μπρούσιτς, Μπαξεβανίδης, Φατιόν (82′ Σλίβκα), Κολ (81′ Φερνάντεθ) , Χουχούμης (60′ Τσαμπούρης), Μπεντινέλι, Ιωάννιδης *88′ Ντάουντα), Μουνιέ