Απίστευτος Ντάρλοου σταμάτησε τη Λίβερπουλ!

“Λευκή” ισοπαλία για τους πρωταθλητές Αγγλίας στο αποχαιρετιστήριο ματς τους για το 2020, “πέφτοντας” πάνω στον γκολκίπερ της Νιουκάστλ, Καρλ Ντάρλοου

Σε μια απαιτητική δοκιμασία μακριά από το γήπεδο της, η Λίβερπουλ δεν κατάφερε να κερδίσει τη Νιουκάστλ για τη 16η αγωνιστική της Premier League, έμεινε για δεύτερο σερί ματς χωρίς νίκη και αποχαιρέτησε με ισοπαλία (0-0) το 2020.

Στα θετικά νέα για τους “κόκκινους” η επιστροφή στην αγωνιστική δράση για τον Τιάγκο Αλκάνταρα μετά από τα μέσα του Οκτωβρίου.

Όμως, εξαιτίας της φοβερής απόδοσης του Ντάρλοου είχε ως επίπτωση για τους πρωταθλητές Αγγλίας να έχουν πια σε απόσταση αναπνοής τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που ακολουθεί κατά πόδας και έχει έναν αγώνα λιγότερο.

Έχοντας από την αρχή του ματς έναν πολύ καλό ρυθμό στο “Σαιντ Τζέιμς Παρκ”, οι γηπεδούχοι θέλησαν να αιφνιδιάσουν τη Λίβερπουλ με ένα γκολ από τα αποδυτήρια, ωστόσο η σέντρα-σουτ που επιχείρησε μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Ζοέλιντον αντιμετωπίστηκε με επιτυχία από τον Άλισον.

Παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι έκλειναν τη Νιουκάστλ προς την περιοχή της, αυτή βρήκε τους κενούς χώρους για να γίνει πάλι απειλητική με τον Λόνγκσταφφ στο 13′ να βρίσκει με ωραία μπαλιά τον Ουίλσον, ο οποίος ταλαιπώρησε τον Φίλιπς, αλλά “κόπηκε” εντυπωσιακά από τον Φαμπίνιο προτού προκαλέσει μεγαλύτερη… ζημιά.

Οι φιλότιμες προσπάθειες των παικτών του Κλοπ για να δημιουργήσουν ρήγματα προς την άμυνα των “ανθρακωρύχων” έπεφταν… στο κενό με τον Ντάρλοου στο 35′ να “στήνει ανάχωμα” μπροστά από τον Σαλάχ, διώχνοντας σε κόρνερ το επικίνδυνο πλασέ του Αιγύπτιου.

Τελευταίες ουσιαστικές φάσεις για το πρώτο ημίχρονο ήταν το ωραίο αριστερό από τον Μέρφι στο 40′ με τον Άλισον να βρίσκεται στο σωστό σημείο και να μπλοκάρει σταθερά, ενώ στις καθυστερήσεις ο Ντάρλοου έδειξε τα τρομερά αντανακλαστικά του, εξουδετερώνοντας μια γυριστή κεφαλιά του Φιρμίνο.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος με τους “κόκκινους” να συνεχίζουν με το ίδιο πλάνο και να προσπαθούν να “σπάσουν” τις γραμμές της Νιουκάστλ, χάνοντας στο 54′ μια καλή ευκαιρία με πρωταγωνιστή τον Μανέ που πήρε την κεφαλιά, ύστερα από καλοχτυπημένη εκτέλεση κόρνερ του Αλεξάντερ-Άρνολντ.

Δώδεκα λεπτά αργότερα, ο Φιρμίνο κατάφερε να “τρυπήσει” τον άξονα των γηπεδούχων και να περάσει μια κάθετη πάσα για τον Σαλάχ, όμως ο πρώτος σκόρερ της Λίβερπουλ αστόχησε από πλεονεκτικότατη για αυτόν θέση και δεν μπόρεσε να ανοίξει το σκορ.

Ο χρόνος κυλούσε πια υπέρ της ομάδας του Μπρους με το σύνολό του να φτάνει μια ανάσα από το γκολ στο 80′ με την κεφαλιά του Κλαρκ να καταλήγει σε κόρνερ μετά από σωτήρια επέμβαση του Άλισον.

Λίγες στιγμές πιο μετά, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Μανέ με την προσπάθειά του μπροστά ακριβώς από το τέρμα του Ντάρλοου να σταματάει πάνω στη γραμμή από διώξιμο του Σερ. Στο 88′ ο τερματοφύλακας της Νιουκάστλ εμπόδισε ξανά επιτυχώς τους πρωταθλητές Αγγλίας σε μια φάση διαρκείας με το τελικό σφύριγμα να δίνει έναν πολύτιμο βαθμό στις “καρακάξες”, υποχρεώνοντας τη Λίβερπουλ σε δεύτερη συνεχόμενη γκέλα, έπειτα από την ισοπαλία κόντρα στη Γουέστ Μπρομ.

Κίτρινες: Κλαρκ (12′), Φαμπίνιο (49′), Μίλνερ (65′), Φίλιπς (78′), Χέιντεν (85′)

Κόκκινες: –

Νιουκάστλ (Στιβ Μπρους, 5-4-1): Ντάρλοου, Κλαρκ, Φερνάντεζ, Σερ, Γιέντλιν, Ρίτσι (Λιούις 86′), Χέιντεν,Λόνγκσταφφ, Μέρφι (Αλμιρόν 67′), Ζοέλιντον και Ουίλσον.

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ, 4-3-3): Άλισον, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Φίλιπς, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Μίλνερ (Αλκάνταρα 73′), Τζόουνς (Βαϊνάλντουμ 68′), Χέντερσον, Μανέ, Σαλάχ (Σακίρι 90’+1′) και Φιρμίνο.