“Στραβοπάτησε” η Ρεάλ κόντρα στην Έλτσε

Η Ρεάλ Μαδρίτης πλήρωσε την αναποτελεσματικότητα της και άφησε δύο βαθμούς στην αναμέτρηση με την Έλτσε.

Έλτσε και Ρεάλ Μαδρίτης αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο Μανουέλ Μαρτίνεθ Βαλέρο, για την 16η αγωνιστική της La Liga.

Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν άφησε δύο πολύτιμους βαθμούς στην τελευταία αναμέτρηση της για το 2020, με τους “φραντζιβέρδες” να βάζουν στοπ στο νικηφόρο σερί 5 αγώνων που είχαν οι “μερένχες”.

Ο Μόντρις έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με μια κεφαλιά στο 13ο λεπτό, όμως ο Φιντέλ διαμόρφωσε το τελικό 1-1 από την άσπρη βούλα στο 52ο λεπτό.

Με αυτή την ισοπαλία η Ρεάλ παρέμεινε στην 2η θέση της βαθμολογίας με 33 βαθμούς και στο -2 από την πρωτοπόρο Ατλέτικο, η οποία έχει και δυο ματς λιγότερα, ενώ η Έλτσε βρέθηκε στην 15η θέση με 16 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο οι “μερένχες” ήταν σαφώς ανώτεροι, παρόλο που η πρώτη καλή στιγμή ήρθε από τους γηπεδούχους στο 10′, όταν ο Ριγκονί εξαπέλυσε ένα φοβερό σουτ, αλλά ο Κουρτουά απέκρουσε εντυπωσιακά.

Αυτή ήταν και η μοναδική τους ευκαιρία στο πρώτο 45λεπτο, με τους Μαδριλένους στη συνέχεια να έχουν την απόλυτη κυριαρχία, ενώ στο 13′ έχασαν τέραστια ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, με τον Μαρσέλο να σημαδεύει το δοκάρι.

Έπειτα από 7 λεπτά το ίδιο έκανε και ο Ασένσιο, ο οποίος με ένα σουτ του έξω από την περιχοή έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, όμως σε αυτή την φάση ο Μόντριτς πήρε το ριμπάουντ και με μια κεφαλιά έκανε το 0-1.

Στην επανάληψη η ομάδα του Αλμιρόν μπήκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, καθώς μόλις στο 52′ κέρδισε πέναλτι, του οποίου την εκτέλεση ανέλαβε ο Φιντέλ και ευστόχησε, φέρνοντας το ματς στα ίσια.

Η “Βασίλισσα” δεν κατάφερε ποτέ να αντιδράσει, παρά το γεγονός πως είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και το μεγαλύτερο ποσοστό κατοχής, ενώ η Έλτσε έχασε και τεράστια ευκαιρία στο 63′ με ένα σουτ του Μπογέ, που πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Κίτρινες: Βερντού – Ράμος, Καζεμίρο, Καρβαχάλ, Κρος

Έλτσε: Μπαντία, Μπάραγκαν, Βερντού, Σάντσεζ, Φιντέλ, Γκούτι, Σάντσεζ, Μαρκόνε, Ροντρίγκεζ (74′ Μορέντε), Ριγκόνι (74′ Τζόσαν), Μπογιέ (87′ Καρίγιο)

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Μαρσέλο, Ράμος, Βαράν, Καρβαχάλ, Κρος (78′ Βαλβέρδε), Καζεμίρο, Μόντριτς, Βάθκεθ (77′ Αζάρ), Ασένσιο (86′ Βινίσιους), Μπενζεμά