Απίθανο ματς στο Λέτσε, ισόπαλες ΣΠΑΛ και Τζένοα

Ματσάρα στο Βία Ντελ Μάρε ανάμεσα σε Λέτσε και Κάλιαρι, με τις δύο ομάδες να έρχονται τελικά ισόπαλες με 2-2. Γεμάτος αγώνας από θέαμα, γκολ, δύο πέναλτι και τρεις αποβολές. Βασικός για την Κάλιαρι ήταν ο Μπάμπης Λυκογιάννης, ενώ στην αρχική ενδεκάδα για την Λέτσε ήταν ο Παναγιώτης Ταχτσίδης.

Ισόπαλες ήρθαν και η ΣΠΑΛ με την Τζένοα, με το 1-1 να της αφήνει κολλημένες στις τελευταίες θέσης του βαθμολογικού πίνακα.

Λέτσε – Κάλιαρι 2-2

Μετά την ισοπαλία η Λέτσε βρίσκεται στην 17η θέση με 11 βαθμούς. Η Κάλιαρι από την άλλη βρίσκεται σταθερά στην 4η θέση της βαθμολογίας, με 25 βαθμούς.

Η Κάλιαρι άνοιξε το σκορ στο 30′ με εύστοχο πέναλτι του Πέδρο. Ενώ έκανε δύο τα τέρματά της στο 67′ με τον Ναϊνγκολάν (0-2).

Στο 83′ ο Λαπαντούλα μείωσε σε 2-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Ο αγώνας πήρε φωτιά, όταν η υπόδειξη του πέναλτι, προκάλεσε τρεις αποβολές!

Αρχικά ο Κατσατόρε είδε απευθείας κόκκινη κάρτα στο 81′, μετά από χέρι μέσα στην περιοχή της Κάλιαρι. Το δρόμο προς τα αποδυτήρια πήραν στη συνέχεια και οι Όλσεν στο 85′ και Λαπαντούλα στο 86′, που ήρθαν στα χέρια όταν ο τερματοφύλακας των Σαρδηνών κλώτησε τη μπάλα με δύναμη για να μην την πάρουν αμέσως στα χέρια τους οι γηπεδούχοι.

Με τη φιλοξενούμενη Κάλιαρι να παίζει με 9 παίκτες και τη Λέτσε με 10 παίκτες, οι γηπεδούχοι έφτασαν σττην ισοφάριση. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων (90+1′) ο Παναγιώτης Ταχτσίδης έβγαλε την ασίστ για τον Καλντερόνι, που με ένα σιρτό αριστερό σουτ έκανε το τελικό 2-2.

ΣΠΑΛ – Τζένοα 1-1

Παραμένουν εντός της ζώνης του υποβιβασμού οι δύο ομάδες. Στην 18ηνθεση βρίσκεται η Τζένοα, έχοντας 10 βαθμούς. Στην 19η θέση η ΣΠΑΛ με 9 βαθμούς.

Η ΣΠΑΛ πήρε προβάδισμα στο 55ο λεπτό. Ο Μισιρόνι ανετράπη μέσα στην περιοχή από τον Κρισίτο, με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι. Ο Πετάγκνα ευστόχησε κάνοντας το 1-0. Η απάντηση για την Τζένοα ήρθε αμέσως στην επόμενη φάση. Στο 57ο λεπτό, ο Γκιγκλιόνε έκανε την σέντρα από την δεξιά μεριά της περιοχής, βρίσκοντας τον Στουράρο, που ανενόχλητος έπιασε την κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή και σκόραρε για το 1-1.