Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την Άστον Βίλα

Η Άστον Βίλα νίκησε με 2-0 την Νιουκάστλ στο Βίλα Παρκ για την 13η αγωνιστική της Premier League.

Μεστή και ουσιαστική εμφάνιση από τους γηπεδούχους που πήραν σημαντικό τρίποντο με σχετική ευκολία, καθώς δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά σε κανένα σημείο του αγώνα.

Το σκορ άνοιξε στο 32′ ο Χούριχεϊν, ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε λίγο αργότερα (36′) ο Ελ Γκάζι.

Στους 14 βαθμούς και την 15η θέση έφτασε η Βίλα ενώ η Νιουκάστλ έμεινε στην 14η θέση με 15 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και παρότι δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες σε ροή παιχνιδιού και τα δύο γκολ ήρθαν από στημένες μπάλες. Μόνο από αντεπιθέσεις προσπάθησαν να επιτεθούν οι “Καρακάξες”, χωρίς επιτυχία και χωρίς να απειληθεί ο Χίτον ιδιαίτερα.

Στο 32′, ο Χούριχεϊν άνοιξε το σκορ από μία πανέμορφη κομπίνα σε φάουλ. Στη μπάλα βρίσκονταν ο Ιρλανδός και ο Γκρίλις, ο δεύτερος πάτησε τη μπάλα για να τη φέρει σε πιο πλεονεκτική θέση και ο πρώτος έβαλε απίστευτα φάλτσα για να τη στείλει στα δίχτυα. “Άγαλμα” έμεινε στη φάση ο Ντουμπράβκα.

Μόλις στο 36′, ήρθε και το δεύτερο γκολ των “Βίλατζερς” με τον Ελ-Γκάζι. Από ακόμα ένα φάουλ που εκτέλεσε ο Χούριχεϊν, η μπάλα έκανε παράλληλη κίνηση στην περιοχή και ο Ολλανδός ερχόμενος από την πλάτη του Ντάμετ, δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης ξανά στον Σλοβάκο τερματοφύλακα. Πολύ κακή λειτουργία από όλη την άμυνα των φιλοξενούμενων και ειδικότερα του Ουαλού αμυντικού.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο ισορροπημένο, καθώς η Νιουκάστλ ανέβασε ρυθμούς για να βρει ένα γκολ και να μπει στη διεκδίκηση του αγώνα, χωρίς αποτέλεσμα. Η Βίλα από την άλλη, δεν καιγόταν να πετύχει κάποιο γκολ αλλά έχασε και 2-3 κλασσικές ευκαιρίες να κλειδώσει το τρίποντο.

Κίτρινες: Φερνάντες (35′), Γουέσλεϊ (80′)

Άστον Βίλα (Σμιθ): Χίτον, Τάργκετ, Μινγκς, Κόνσα, Γκίλμπερτ, Χούριχεϊν (90+1′ Λάνσμπερι), Λουίζ, ΜακΓκιν, Γκρίλις, Γουέσλεϊ, Ελ-Γκάζι

Νιουκάστλ (Μπρους): Ντούμπραβκα, Ντάμετ (63′ Κάρολ), Κλαρκ, Φερνάντες, Βίλλεμς, Σέλβεϊ, Χέιντεν, Γέντλιν, Σεντ-Μαξιμέν, Αλμιρόν (79′ Ατσού), Ζοέλιντον (72′ Γκέιλ)