Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Μπεσίκτας και Μπασακσεχίρ

Ισόπαλο το ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής του τούρκικου πρωταθλήματος, μεταξύ της Μπεσίκτας και της Μπασακσεχίρ στο Vodafone park, με την πρώτη ομάδα να κλέβει το βαθμό στο τέλος του αγώνα (1-1).

Το πρώτο γκολ βρήκε η ομάδα της Μαρμάρα στο 54′ με εύστοχο πλασέ του Κριβέλλι, ενώ την απάντηση βρήκαν οι γηπεδούχοι με πέναλτι του Γιλμάζ στο 83ο λεπτό.

Πολύ σκληρό παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο (5 κάρτες, 15 φάουλ), με ελάχιστα σουτ (3 σουτ!). Η Μπεσίκτας είχε την κατοχή σε όλη την διάρκεια του πρώτου μέρους, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του Γκουνόκ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και βρήκαν το γκολ με πλασέ του Κριβέλλι στο 54ο λεπτό, χωρίς να αφήσει περιθώριο αντίδρασης στον Κάριους (0-1).

Την απάντηση βρήκαν οι “Μαύροι Αετοί” με τη βοήθεια του VAR στο 83′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιλμάζ, ο οποίος κέρδισε το πέναλτι. Το σκορ έμεινε μέχρι το τέλος με τις δύο ομάδες να δείχνουν να μένουν ευχαριστημένες με το βαθμό, χωρίς να ψάχνουν κάποιο γκολ στα εναπομείναντα λεπτά του ματς.

Μπεσίκτας (Άβτσι): Κάριους, Ερκίν, Ουισάλ, Γκονούλ, Περέιρα (65′ Οζιακούπ), Τόκοζ, Χάτσινσον, Ν’ Κουντού, Λγιάγιτς, Ντιαμπί (69′ Σινάρ), Γιλμάζ

Μπασακσεχίρ (Μπουρούκ): Γκουνόκ, Κλισί, Επουρεάνου, Σκτρελ, Καϊσαρά, Καχβέτσι, Τεκντεμίρ (86′ Τουράν), Άλεξιτς, Γκούλμπραντσεν (78′ Μπα), Βίσκα, Κριβέλλι (74′ Τοπάλ)