Από έναν βαθμό Τζένοα και Σαμπντόρια

Στο ντέρμπι μίσους της πόλης, Τζένοα και Σαμπντόρια αναδείχτηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό της ισοπαλίας και πλέον έχουν ένα βαθμό διάφορα με τους φιλοξενούμενους να είναι στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 16 βαθμούς, ενώ η Τζένοα μια θέση κάτω με 15 βάθους.

Στο 8’ λεπτό ο Κουαλιαρέλα έβαλε μπροστά στο σκορ την  Σαμπντόρια, πήδηξε για να εκμεταλλευτεί τη σέντρα του Ραμίρες από εκτέλεση φάουλ και εστειλε την κεφαλιά μέσα. Ο τερματοφύλακας δεν μπόρεσε να αποκρούσει.

Στο 17′ τάκλιν του Αουντερο χάρισε ένα πέναλτι υπέρ της Τζένοα, με τον Πιάτεκ να εκτελεί με ψυχραιμία το πέναλτι με χαμηλό σουτ κοντά στο δεξί δοκάρι, κατάφερε να ισοφαρίσει.

Η Τζένοα δεν σταμάτησε να προσπαθεί και στο 34’ κέρδισε ένα φάουλ με τον βελοσο να εκτελεί όμως η μπάλα πέρασε από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 40’ ο Ρομουλο για την Τζένοα ήταν σε καλή θέση για γκολ έξω από την περιοχή, επιχείρησε ένα σουτ στην κορυφή της εστίας, αλλά ο τερματοφύλακας έκανε μια καλή απόκρουση και έκοψε την προσπάθεια του.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να σκοράρουν και οι ρυθμοί και των δύο έπεσαν έχοντας μόνο δύο φάσεις στην διάρκεια του ημιχρόνου.

Συγκεκριμένα, στο 62’ ο Κουέμ σηκώθηκε πάνω από τους αμυντικούς, πήρε την κεφαλιά προς την κάτω αριστερή γωνία, αλλά ο τερματοφύλακας προετομασμένος ήταν έτοιμος να σταματήσει την φαση.

Λιγο πριν το τέλος ο Βελόσο, άλλη μια ευκαιρία για τη Τζένοα  χτυπησε ένα φάουλ, αλλά ο τερματοφύλακας απέκρουσε ωραία.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και το παιχνίδι έληξε ισόπαλο για τις δύο ομάδες.