Νίκες για Χιρόνα και Βιγιαρεάλ

Η σημερινή μέρα στη La Liga για τη 13η αγωνιστική έκλεισε με δύο αγώνες. Η Εσπανιόλ στις 19:30 υποδέχτηκε την Χιρόνα και η Βιγιαρεάλ στις 21:45 την Ρεάλ Μπέτις. Η Χιρόνα νίκησε και βρέθηκε πιο κοντά στις θέσεις που δίνουν εισιτήριο για την Ευρώπη.  Η νίκη της Βιγιαρεάλ βοήθησε την ομάδα να απομακρυνθεί από την ζώνη του υποβιβασμού.

Η Εσπανιόλ υποδέχτηκε την Χιρόνα και έχασε με 1-3. Οι φιλοξενούμενοι “χτύπησαν” από νωρίς δύο φορές με τον ίδιο παίκτη. O Stuani σκόραρε δις στο 4′ και 6′. Ο Iglesias μείωσε στο 74′. Ο Doumbia στο 90′ σκόραρε για το τελικό 1-3.

Η Βιγιαρεάλ φιλοξένησε και νίκησε την Ρεάλ Μπέτις με 2-1. Το σκορ διαμορφώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Αρχικά ο Moreno στο 52′ και έπειτα ο Chukwueze στο 54′ σκόραραν και έδωσαν το προβάδισμα στα “κίτρινα υποβρύχια”. Στο 90′ ο Lo Celso μείωσε για τη Μπέτις όμως χωρίς να υπάρχει συνέχεια.