Από “μηχανής θεός” Μπάρκλεϊ, έδωσε ανέλπιστη νίκη στην Άστον Βίλα

Σε μία αναμέτρηση χωρίς πολλές συγκινήσεις, η Άστον Βίλα κατάφερε να «αποδράσει» με τους τρεις βαθμούς από την έδρα της Λέστερ.

Οι «Χωριάτες με πρωταγωνιστή τον Μπάρκλεϊ στις καθυστερήσεις του αγώνα, κατάφεραν να νικήσουν τις «Αλεπούδες» στο «Κινγκ Πάουερ»  (1-0) μετά το 2004 και πανηγύρισαν το απόλυτο 4×4 σε ισάριθμα ματς και ταυτόχρονα βρέθηκαν στην δεύτερη θέση.

Στον αντίποδα σε κακό φεγγάρι φαίνεται πως είναι η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς, καθώς υπέστη δεύτερη σερί εντός έδρας ήττα.

Το πρώτο μέρος, ήταν αρκετά ισορροπημένο και τον πρώτο λόγο είχαν οι καλές άμυνες και για τις δύο ομάδες.  Η Λέστερ ήταν αυτή που έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι, καθώς το σουτ του Πέρεθ, έπεσε και μπλόκαρε στην κάτω δεξιά γωνία του ο Μαρτίνες στο 23′.

Μόλις ένα λεπτό μετά ο Ιχεανάτσο δοκίμασε εκ νέου τα αντανακλαστικά του Αργεντινού τερματοφύλακα, ωστόσο ο κίπερ της Βίλα έδιωξε εκ νέου.  Με την συμπλήρωση των πρώτων 45 λεπτών ο διαιτητής Μος έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο απόλυτο μηδέν.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες δεν σημείωσαν κάποια σπουδαία ευκαιρία και μάλιστα όσο περνούσε ο χρόνος τόσο περισσότερο φαινόταν πως η ισοπαλία βόλευε και τους δύο.

Ωστόσο ο Ρος Μπάρκλεϊ είχε αντίθετη άποψη και στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού,. Συγκεκριμένα στο 90+1′ με ένα εκπληκτικό σουτ από το όριο της μεγάλης περιοχής, ο Άγγλος μέσος αιφνιδίασε τον Σμάιχελ, που απλά είδε την μπάλα του στα δίχτυα.

Στα υπόλοιπα λεπτά δεν άλλαξε τίποτα και έτσι η ομάδα του Ντιν Σμιθ εξασφάλισε ένα σημαντικό τρίποντο σε μία δύσκολη έδρα.

Λέστερ (Μπρένταν Ρότζερς): Σμάιχελ, Καστάνιε, Φοφανά, Έβανς, Τσάστιν, Μεντί (78′ Τσάουντρι), Πέρεθ, Τίλεμανς, Μπαρνς, Πρατ (67′ Μάντισον), Ιχεανάτσο (71′ Σλιμανί).

Άστον Βίλα (Ντιν Σμιθ): Μαρτίνες, Τάργκετ, Μινγκς, Κόνσα, Κας, Λουίζ, ΜακΓκιν, Γκρίλις, Μπάρκλεϊ, Χασάν (80′ Τραορέ), Γουάτκινς,