Φερέιρα: «Ήμασταν κυρίαρχοι, αλλά δεχτήκαμε το γκολ κόντρα στη ροή»

Στην καλή εμφάνιση των παικτών και στην πίεση που άσκησαν στο δεύτερο ημίχρονο αναφέρθηκε ο Άμπελ Φερέιρα, μετά την ισοπαλία στο ΟΑΚΑ

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στο τέλος της αναμέτρησης απέναντι στην ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Άμπελ Φερέιρα, στάθηκε στην κυριαρχία των παικτών κατά την διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά και στο γκολ που δέχτηκε η ομάδα κόντρα την ροή του παιχνιδιού. Ωστόσο, η πίεση που άσκησαν οι παίκτες του στο δεύτερο μέρος, έφερε την ισοφάριση, ενώ ο Πορτογάλος τεχνικός δεν παρέλειψε να αναφέρει πως η ομάδα άξιζε να πάρει τη νίκη.

Όσα δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα:

«Θεωρώ ότι ήταν ένα καλό παιχνίδι, θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου γιατί ακολούθησαν το πλάνο σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Στα πρώτα 25 λεπτά κυριαρχούσαμε και δεχτήκαμε ένα γκολ κόντρα στη ροή. Επειδή ήταν εκτός ροής μας επηρέασε και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν ήμασταν τόσο καλοί, δεν κάναμε κάποια μεγάλη ευκαιρία. Προσπαθήσαμε στο ημίχρονο να ανεβάσουμε το ηθικό των παικτών, να τους δώσουμε συγκεκριμένες οδηγίες και πιστεύω ότι ανταποκρίθηκαν στο δεύτερο μέρος. Ανταμειφθήκαμε για τη συνεχή μας πίεση, είχαμε κάποιες ευκαιρίες και μπορέσαμε και πετύχαμε ένα γκολ και θα μπορούσαμε να πάρουμε και τη νίκη μέχρι το τέλος. Όταν κάνουμε τα πάντα αλλά στο τέλος δεν παίρνουμε τη νίκη που αξίζουμε, εγώ μόνο περηφάνεια νιώθω για τους ποδοσφαιριστές μου και την προσπάθεια που κάνουν».

Για τις αλλαγές που έκανε: «Κανείς δεν θέλει να κερδίσει περισσότερο από τους ποδοσφαιριστές και τον προπονητή. Όλοι οι ποδοσφαιριστές που μπήκαν έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό και προσπάθησαν να αλλάξουν τη ροή του παιχνιδιού, κάτι που δεν είναι εύκολο για έναν παίκτη που μπαίνει ως αλλαγή. Όλοι δώσαν τον καλύτερο τους εαυτό και αν κάποιος έπρεπε να κερδίσει σήμερα αυτός ήταν ο ΠΑΟΚ».