Από την «Κόλαση στον Παράδεισο»!

Με μεγάλη περιπέτεια ο ΠΑΟΚ νίκησε με 4-2, στην  παράταση, τον Πανιώνιο και περνάει στους «4» του Κυπέλλου Ελλάδος.

Από την «Κόλαση στον Παράδεισο» βρέθηκε ο «Δικέφαλος», δυο φορές ισοφάρισε, αλλά οι παίκτες του Λουτσέσκου έμειναν ζωντανοί και περιμένουν τον αντίπαλο τους στα ημιτελικά του θεσμού.

Ο Αντελίνο Βιεϊρίνια έβαλε το «χρυσό» τέρμα με εκτέλεση πέναλτι, στο 119’ στέλνοντας τους οπαδούς του «Δικεφάλου» στα ουράνια. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να είχαν ισοφαρίσει δυο φορές, αλλά οι «ασπρόμαυροι» έδειξαν μέταλλο και πήραν την πρόκριση με τέρματα των Μπίσεσβαρ, Σφιντέρσκι, Άκπομ και Βιεϊρίνια, ενώ για τους φιλοξενούμενους σκόραραν οι Ντουρμισάι και Καμαρά.

Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που ξεκίνησε το ματς έχοντας την κατοχή της μπάλας, απειλώντας για πρώτη φορά με τον Ενρίκε στο 14’. Ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ στο 32’ άνοιξε το σκορ, με πλασέ από το ύψος του πέναλτι, αλλά η χαρά των παικτών του Λουτσέσκου δεν κράτησε πολλά λεπτά, αφού ο Ντουρμισάι ισοφάρισε μόλις ένα λεπτό μετά.

Οι γηπεδούχοι στο τέλος του ημιχρόνου είχαν πολύ μεγάλη ευκαιρία να μπουν μπροστά στο σκορ, αλλά η κεφαλιά του Σάκχοφ κατέληξε λίγο άουτ.

Με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ο «Δικέφαλος» έκανε πιο εντατικές προσπάθειες για να πετύχει το πολυπόθητο γκολ, έκλεισε τον Πανιώνιο στα καρέ του, αλλά, άλλες φορές ο Κότνικ και άλλες η μπάλα δεν τους έκαναν το χατίρι.

Ο ΠΑΟΚ είχε μεγάλη στιγμή στο 78’, αλλά και πάλι η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ. Ενδεικτικό της πίεσης των γηπεδούχων ήταν ότι κάποια στιγμή τα ποσοστά κατοχής έφτασαν το 80%.

Στο 83’ όμως η κεφαλιά του Κάρολ Σφιντέρσκι έδινε ξανά προβάδισμα στον ΠΑΟΚ και ισοφάριζε το σκορ του πρώτου αγώνα.  Στο 90’ ο Πανιώνιος πήγε να «παγώσει» την Τούμπα, αλλά το τετ α τετ του Τσιλούλη σταμάτησε στον Πασχαλάκη στη μοναδική ευκαιρία του Πανιωνίου στο δεύτερο ημίχρονο.

Με την αρχή του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης ο Πανιώνιος πέτυχε το γκολ. Ο Καμαρα πέρασε τον Ίνγκασον και νίκησε τον Παχαλάκη για το 2-2. Οι «ασπρόμαυροι» στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης έφτασαν κοντά στο 3-2, αλλά ο Ίνγκασον αστόχησε.

Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Λέο Μάτος. Ο ΠΑΟΚ λίγα λεπτά, όμως, μετά έκανε το 3-2 με τον Άκπομ, έπειτα από σέντρα του Βιεϊρίνια. Στο 117’ ο Μανθάτης έκανε χέρι μέσα στην περιοχή ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα, ο Βιεϊρίνια ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 4-2.

Σκόρερ: 32’ Μπίσεσβαρ, 83’ Σφιντέρσκι, 114’ Άκπομ, 119’ πεν. Βιείρίνια – 34’ Ντουρμισάι, 94’ Καμαρά

Κίτρινες: Γιαννούλης, Κρέσπο, Λημνιός, Ολιβέιρα – Παπαγεωργίου, Ντουρμισάι, Κόρμπος, Κότνικ, Μανθάτης, Ντομίνγκες, Κότσιτς, Μανιάτης, Καμαρά

Κόκκινη: Μανθάτης

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Κρέσπο Γιαννούλης, Σάκχοφ (74’ Μάτος), Ολιβέιρα, Λημνιός (56’ Άκπομ), Πέλκας (14’ Μπίσεσβαρ ), Ενρίκε (97’ Μίσιτς), Σφιντέρσκι

Αναπληρωματικοί: Παπαδόπουλος, Μπαλογιάννης, Τόσκα

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Άκης Μάντζιος): Κότνικ, Κότσιτς, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Παπαγεωργίου (78’ Άρτσε), Κόρμπος, Μανιάτης, Μανθάτης, Μπουμάλ (60’ Μπανανά), Τσιλούλης (90’ Καμαρά), Ντουρμισάι

Αναπληρωματικοί: Μανοΐλοβιτς, Μίκο, Σουσώνης, Σπιριντόνοβιτς