Στον τελικό Κυπέλλου Ολλανδίας ο Άγιαξ

Νικητής αναδείχθηκε ο Άγιαξ κόντρα στην Φέγενορντ με 3-0 στο Στάδιο Ντε Κάιπ και πέρασε στον τελικό του Κυπέλλου Ολλανδίας.

Με τρία γκολ η ομάδα του τεν Χαχ προκρίθηκε πανηγυρικά στον τελικό Κυπέλλου μετά από πέντε χρόνια. Εκεί θα αντιμετωπίσει τον νικητή της αυριανής αναμέτρησης ανάμεσα στη Βίλεμ ΙΙ και την Άλκμααρ.

Ο αγώνας

Ο ντε Λιχτ στο 45ο λεπτό, μετά από πάσα του Ζιγέχ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφάλια και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, στο 49’ ο Ταγκλιάφικο σούταρε και έγραψε το 2-0 για τους φιλοξενούμενους.

Το… τελειωτικό «χτύπημα» στους γηπεδούχους έδωσε ο φαν ντε Μπέικ στο 65’ ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για τον Άγιαξ.

Κίτρινες: φαν ντε Μπέικ, Άρι φαν ντε Χέιντεν, Σεντ Τζουστ, ντε Γιονγκ, Μαζράουι, Μπεργκχούις

Φέγενορντ: Φερμέερ, Σεντ Τζουστ, Μαρτίνα, Άρι φαν ντερ Χέιντεν, Φερντόνκ (73’ Χαπς), Κλάσιε, Τόουρνστρα, Τριντάντε ντε Βιλχένα, Μπεργκχούις, φαν Πέρσι (66’ Γιόργκενσεν), Λάρσον

Άγιαξ: Ονάνα, Μαζράουι, ντε Λιχτ, Μπλιντ, Ταγκλιάφικο, Σένε, φαν ντε Μπέικ (85’ ντε Βιτ), ντε Γιονγκ, Ζιγέχ, Τάντιτς (89’ Λαμπιάντ), Νέρες (79’ Ντόλμπεργκ)