Απόδραση με Καπράρι στις καθυστερήσεις για Σαμπντόρια

Με την αναμέτρηση ΣΠΑΛ – Σαμπντόρια στο Στάδιο Πάολο Μάτσα, ολοκληρώθηκε η 11η αγωνιστική της Σέριε Α. Η Σαμπντόρια απέδρασε στο 90+1′ με τον Καπράρι σε μία ισορροπημένη αναμέτρηση.

Σπουδαία νίκη για την Σαμπντόρια που ανέβηκε στην 18η θέση ισοβαθμώντας με την συμπολίτισσα της Τζένοα με 8 βαθμούς. Στην τελευταία θέση με ένα βαθμό λιγότερο η ΣΠΑΛ.

Ελαφρώς καλύτερη η γηπεδούχος ΣΠΑΛ. Σε ένα πρώτο ημίχρονο με λιγοστές φάσεις. Η Σαμπντόρια προσπάθησε να απειλήσει κυρίως με μακρινά σουτ, χωρίς να καταφέρει ωστόσο κάτι.

Η ΣΠΑΛ είχε δύο καλές ευκαιρίες να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Αρχικά στο 24ο λεπτό, ο Ρέκα έκλεψε την μπάλα, έκανε την κούρσα από τα αριστερά, μπήκε στην μεγάλη περιοχή, σούταρε με τον Αουντέρο να τον σταματά.

Στο 38′ ο Στρεφέζα μετά από εκτέλεση κόρνερ με πάσα, βρέθηκε αμαρκάριστο μέσα στην περιοχή, επιχείρησε ένα σουτ όμως η μπάλα κατέληξε πάνω από την εστία. Το 0-0 έμεινε με τις δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο μέρος. Η ΣΠΑΛ εξακολουθούσε να ήταν λίγο καλύτερη από την Σαμπντόρια. Οι δύο ομάδες ωστόσο επιχείρησαν να απειλήσουν, βγάζοντας πολλές σέντρες, χωρίς να δημιουργούν κινδύνους.

Η Σαμπντόρια κατάφερε να αποδράσει με γκολ στις καθυστερήσεις. Ο Καπράρι πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 90′ και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα σκόραρε με το κεφάλι στην πρώτη του επαφή με την μπάλα (0-1).

ΣΠΑΛ (Λεονάρντο Σεμπλίσι): Μπερίσα, Τόμοβιτς, Βίσαρι(85′ Γιάνκοβιτς), Ίγκορ, Στρεφέζα, Μούργκια, Βαλότι (68′ Μισιρόλι), Κούρτιτς, Ρέκα, Αντρέα Πετάνια, Μοντσίνι(62′ Φλοκάρι).

Σαμπντόρια (Κλαούντιο Ρανιέρι): Αουντέρο, Μούρου, Κόλεϊ, Φεράρι, Ντεπαόλι, Βιέιρα, Εκντάλ, Γιάνκτο(74′ Αουγκέλο), Θόρσμπι, Γκαμπιαντίνι(70′ Ραμίρες), Μποναζόλι(90′ Καπράρι).