“Έσπασε το ρόδι” η Λαμία

Η ομάδα της Λαμίας αντιμετώπισε για πρώτη φορά στα χρονικά τον ΝΠΣ Βόλου και επικράτησε με 1-0, στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Superleague 1. Σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Τουράμ.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα και πήρε βαθιά ανάσα για τη συνέχεια. Η Λαμία πλέον έχεις 7 βαθμούς και βρίσκεται στην 12η θέση, ενώ ο Βόλος έχει 9β. και είναι στην 11η.

Πολύ πιεστική από τα πρώτα λεπτά του αγώνα η ομάδα της Φθιώτιδας.

Διπλή ευκαιρία είχε η ομάδα της Λαμίας στο 16ο λεπτό με τον Δημούτσο και στο 17ο λεπτό με τον Αντέτζο να προσπαθούν να ανοίξουν το σκορ, αλλά ο Μελίσσας μπλόκαρε με επιτυχία.

Συνέχισε την πίεση η ομάδα της Λαμίας και είχε αλλη μια χαμένη ευκαιρία στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης από τον Τουράμ που «έξυσε» την μπάλα και δεν κατάφερε να την στείλει στα δίχτυα.

Ενα φάουλ σε καλό σημείο για τον Βόλο, από χέρι του Καραμάνου στο 25ο λεπτό, αλλά ο Μουνίθ εκτέλεσε αρκετά άουτ.

Στο 30ο λεπτό του ματς ο Βόλος ζήτησε πέναλτι για τράβηγμα του Σκόνδρα στον Γέντρισεκ, αλλά με την χρήση του VAR ο Τσαμούρης συνέχισε το ματς δίνοντας κόρνερ.

Λίγα λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου η Λαμία είχε τριπλή ευκαιρία. Αρχικά ο Καραμάνος σέντραρε με τον Τουράμ να αστοχεί εξ επαφής, στη συνέχεια η μπάλα έμεινε εντός ορίων και ο Βασιλόγιαννης πρώτα με σέντρα σουτ και μετά με πλασέ έξω από την περιοχή προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Μελίσσα.

Η μεγαλύτερη στιγμή για τον Βόλο ήρθε όταν ο Ντεντάκης σέντραρε από τα δεξιά και ο Τσοκάνης πήρε την κεφαλιά, αλλά μπλόκαρε θεαματικά ο Θεοδωρόπουλος.

Στην επανάληψη της αναμέτρησης έχασε ξανά μεγάλη διπλή ευκαιρία ο Καραμάνος.

Ο Βασιλόγιαννης τροφοδότησε τον Καραμάνο που έκανε την κεφάλια, ο Μελίσσας έδιωξε σε κόρνερ και ξανά προσπάθησε ο δεύτερος με κεφαλιά χωρίς αποτέλεσμα.

Κι άλλη χαμένη ευκαιρία στο 71ο λεπτό του αγώνα από τον Ρόμανιτς, αλλά ο Μελίσσας μπλόκαρε αποφασιστικά.

Στο 80ο λεπτό ο Τουράμ έδωσε την λύση για την ομάδα της Λαμίας με ένα πλασέ στην γωνία του Μελίσσα κάνοντας το 1-0 .

Στο 85ο προσπάθησε για ένα ακόμα γκολ ο Τουράμ, αλλά απέκρουσε με γροθιές ο Μελίσσας και το τελικό αποτέλεσμα έμεινε ως είχε 1-0.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βασιλόγιαννης, (στον πάγκο του Βόλου), Σκόνδρας, Αντέτζο, Θεοδωρόπουλος, Μουνίθ

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Αντένζο, Πλιάτσικας, Καραμάνος(61’ Τιρόνε), Μπεχαράνο,  Ρόμανιτς(89’ Βύντρα), Δημούτσος, Σκόνδρας, Τουράμ, Βάντερσον, Βασιλόγιαννης(79’ Σάλιακας)

ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ (Χουάν Φεράντο): Μελίσσας, Δημόπουλος, Φεράρι, Ντεντάκης, Τσίκα, Μαξ(61’ Μπαλογιάννης), Τσοκάνης(81’ Μαντζής), Ζοάο Ραφαέλ(69’ Μυστακίδης), Τόρες, Μουνίθ, Γέντρισεκ