Απόδραση με Λουκάκου για την Ίντερ, πάρτι για την Λέτσε

Η Ίντερ έφυγε με τους βαθμούς της νίκης από την έδρα της Ουντινέζε, μετά το 2-0 των “Νερατζούρι”, για την 22η αγωνιστική της Serie A. Δύο τέρματα για τον Λουκάκου που έφτασε τα 16 στο πρωτάθλημα. Μεγάλη, τόσο σε σκορ όσο και βαθμολογικά, νίκη πέτυχε η Λέτσε, αφού νίκησε με 4-0 στην έδρα της, την Τορίνο. Τέσσερις διαφορετικοί σκόρερ για την ομάδα του Παναγιώτη Ταχτσίδης, ο οποίος ήταν εκτός αποστολής.

Στην δεύτερη θέση σταθερά η Ίντερ, στους 51 βαθμούς, τρεις πίσω από την πρώτη Γιουβέντους. Στην 15η θέση η Ουντινέζε που γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα της, ενώ έχει μαζέψει 24 βαθμούς.

Ουντινέζε – Ίντερ 0-2

Καλύτερη η Ουντινέζε στο πρώτο ημίχρονο. Στο 10ο λεπτό ο Ντε Πολ έκανε μια υπέροχη ατομική ενέργεια, πέρασε δύο αμυντικούς και σούταρε, με τον Παντέλι να πέφτει και να διώχνει. Στο 17′ ήταν σειρά του Φοφανά που σούταρε μέσα από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. Η Ίντερ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 35′ με τον Εσποσίτο να αστοχεί από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή.

Η Ουντινέζε απείλησε στο 52′ με ένα σουτ του Λασανιά το οποίο πέρασε άουτ. Η Ίντερ άνοιξε το σκορ στο 64ο λεπτό με ωραίο αριστερό πλασέ του Λουκάκου, από την άκρη της μικρής περιοχής (1-0). Οι “Νερατζούρι” έκαναν το 2-0 στο 70ο λεπτό, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λουκάκου. Η Ουντινέζε στο 86′ ο Λασανιά είχε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει, αλλά το σουτ του κατέληξε λίγο άουτ.

Λέτσε – Τορίνο 4-0

Η Λέτσε άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό, με σουτ του Ντεϊόλα. Οι “Σαλεντίνι” πέτυχαν και δεύτερο τέρμα στο 19ο λεπτό, γράφοντας το 2-0. Μετά από σέντρα του Μάιερ οι αμυντικοί δεν κατάφεραν να διώξουν με την μπάλα να στρώνεται στον Μπαράκ και με σουτ σκόραρε. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η Τορίνο μείωσε, ωστόσο, το τέρμα ακυρώθηκε για οφσάιντ, μετά από χρήση του VAR.

Η Λέτσε έκανε το 3-0 στο 64ο λεπτό, όταν ο Φάλκο πήρε την μπάλα, έκανε μια ωραία κούρσα, βρήκε κενό χώρο και σούταρε, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό “γάμα” του Σιρίγκου. Το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ έβαλε και ο Λαπάντουλα, στο 78′. Ο Μπρέμερ ανέτρεψε τον Σκακόφ και ο Λαπάντουλα που ανέλαβε την εκτέλεση, έβαλε το “κερασάκι στην τούρτα”, κάνοντας το 4-0. Ολοκληρώνοντας έτσι, μια σπουδαία νίκη για την Λέτσε.