Σε απόσταση αναπνοής απο την κορυφή η Μπαρτσελόνα, νίκησαν Χετάφε και Βιγιαρεάλ

Για την 22η αγωνιστική στην Πριμέρα Ντιβιζιόν, η Μπαρτσελόνα νίκησε την Λεβάντε και βρίσκεται σε απόσταση μιας νίκης από την Ρεάλ. Η Χετάφε κέρδισε εκτός έδρας την Αθλέτικ Μπιλμπάο και βρίσκεται στην 3η θέση, η Βιγιαρεάλ κέρδισε και αυτή και είναι κοντά στην Ευρώπη, Σεβίλλη και Μπέτις δεν κατάφεραν να πάρουν την νίκη.

Μπαρτσελόνα-Λεβάντε 2-1

Σε απόσταση αναπνοής από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης βρίσκεται η Μπαρτσελόνα που νίκησε με 2-0 την Λεβάντε και συνεχίζει να βρίσκεται στην κούρσα του πρωταθλήματος. Οι «Μπλαουγκράνα» βρίσκονται στην 2η θέση με 46 βαθμούς, ενώ η Λεβάντε είναι στην 13η με 26 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ κεφάτοι, δημιούργησαν φάσεις και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ.

Στο 30΄ η Μπαρτσελόνα άνοιξε το σκορ. Ο Μέσι έβγαλε υπέροχη ασίστ στον Φάτι, με τον νεαρό να βγαίνει απέναντι στον Αϊτόρ και με εύστοχο πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής άνοιξε το σκορ για το 1-0.

Δύο λεπτά αργότερα οι Μπλαουγκράνα έκαναν το  2-0 κόντρα στην Λεβάντε! Ο Μέσι έκανε ατομική ενέργεια και την κατάλληλη στιγμή τροφοδότησε τον Φάτι, με τον 17χρονο να πίανει το σουτ με το αριστερό και τη μπάλα να περνάει κάτω από τα πόδια του Αίτορ για το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος η Μπάρτσα κράτησε δυνάμεις για την συνέχεια και στο τέλος καρδιοχτύπησε.  Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού η Λεβάντε μείωσε σε 2-1. Δυνατό σουτ με το αριστερό από τον Ροσίνα, από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Τερ Στέγκεν δεν είχε καλό οπτικό πεδίο, η μπάλα έφυγε από τα χέρια και κατέληξε στα δίχτυα, χωρίς όμως να αλλάξει κάτι και με τους γηπεδούχους να παίρνουν μια πολύτιμη νίκη.

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Άλμπα, Λενγκλέτ, Πικέ, Σεμέδο, Ντε Γιόνγκ (80΄Ολιβέιρα), Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Φατί (87΄ Πουτς), Γκριεζμάν (71΄ Σέρτζι Ρομπέρτο), Μέσι

Λεβάντε: Αίτορ, Τόνο, Ποστίγκο, Βέζο, Μιραμόν, Καμπάνα, Μελέρο (60΄ Ερνάνι), Βούκσεβικ (80΄ Μπάρντι), Ρόσινα, Μοράλες (60΄ Μαγιοράλ), Ρότζερ Σαλβαδό

Εϊμπάρ – Μπέτις 1-1

Με ισοπαλία έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα στην Εϊμπάρ  και την Μπέτις, με τις δύο ομάδες να παραμένουν χαμηλά στην βαθμολογία. Η Εϊμπάρ βρίσκεται στην 15η θέση με 24 βαθμούς, ενώ η Μπέτις στην 12η θέση με 18 βαθμούς.

Με ένα γρήγορο γκολ ξεκίνησε η αναμέτρηση με την Μπέτις να ανοίγει  νωρίς το σκορ με βολίδα του Φεκίρ μόλις στο 7ο λεπτό, 0-1.

Στο 15΄η Εϊμπάρ κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση του ανέλαβε ο Ορεγιάνα και έκανε το 1-1.

O ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε στην συνέχεια αν και οι δύο ομάδες είχαν κάποιες ευκαιρίες με την επομένη μεγάλη να είναι στο76΄, όταν ο Ινούι, μετά από σέντρα προσπάθηησε να κερδίσε τον Ρόμπλες αλλά ο τερματοφύλακας της Μπέτις πραγματοποίησε μια δύσκολη επέμβαση.

Στο 90+2′   η Μπέτις έχασε τεράστια ευκαιρία. Ο Κανάλες βρήκε τον Τέγιο με μία γλυκιά πάσα, αλλά αυτός δεν μπόρεσε να χαρίσει την νίκη στην ομάδα του, καθώς η προσπάθεια του μέσα από την περιοχή πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

Εϊμπάρ: Ντμίτροβιτς, Τεχέρο (67΄Αμπρίλια), Μπούρχος, Μπιγάς, Ανχελ, Ντιόπ (84΄Κριστόφορο), Εσπόσιτο, Λεόν (75΄Ντε Μπλάσις), Ορεγιάνα ,Ινούι,Ενρίχ

Ρεάλ Μπέτις: Ρόμπλες, Έμερσον, Μαντί, Μπαρτρά, Μορένο, Γκονζάλεζ, Φεκίρ, Κανάλες (82΄Ροντρίγκες), ΄Αλενιά, Χουακίν (70΄Μόρον), Ιγκλέσιας (88΄Τέγιο)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Χετάφε 0-2

Η Μπιλμπάο έχασε εντός έδρας από την Χετάφε και έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει κοντά στην εξάδα, καθώς βρίσκεται στην 9η θέση με 31 βαθμούς. Η Χετάφε βρίσκεται στην 3η θέση με 39 βαθμούς και συνεχίζει να εντυπωσιάζει.

Η Χετάφε κατάφερε να προηγηθεί στο 36΄ όταν ο Ντείβερσον έκανε μια πάσα για τον Σουάρεζ μέσα στην περιοχή, ο οποίος κινήθηκε ωραία και έστειλε τη μπάλα στην κάτω αριστερή γωνία για το 0-1.

Η Χετάφε κέρδισε πέναλτι στο 50΄και ο Μάτα  ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, έστειλε την μπάλα στην κάτω δεξιά γωνία και ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στο 90΄ο Αντούριθ  έχασε τεράστια ευκαιρία, όταν το σουτ που δοκίμασε μέσα στην περιοχή κατέληξε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι αν και ήθελαν δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο γκολ και δεν μπόρεσαν να αλλάξουν την ροή του αγώνα.

Αθλέτικ Μπιλμπάο: Σιμόν, Γιεράι, Μαρτίνεθ, Μπερμπίτσε, Ντ. Γκαρθία, Λόπεζ ( 68΄Γκομεζ), Άλβαρεθ, Γουίλιαμς, Ρ. Γκαρθία, Μουναίν, Βιγιαλίμπρε (67΄Αντούριθ)

Χετάφε: Σόρια, Σουάρεζ, Ντακονάμ, Ετσείτα, Ολιβέιρα, Νιόμ (90+2 Νασιμέντο), Αραμπάρι, Μακσίμοβιτς, Κουκουρέγια, Μάτα (86΄Τιμορ), Ντέιβερσον (54΄Βιντάλ)

Βιγιαρεάλ-Οσασούνα 3-1

Η Βιγιαρεάλ κέρδισε εντός έδρας την Οσασούνα και βρίσκεται στην 7η θέση με 34 βαθμούς και βρίσκεται σε απόσταση ανάσας για κάποιο ευρωπαϊκό εισητήριο, ενώ η Οσασούνα είναι 11η με 28 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι από την αρχή φάνηκαν πόσο ήθελαν την νίκη και κατάφεραν λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να ανοίξουν το σκορ.

Στο 45+1′ ο Αλκάρεθ αποφεύγει το τεχνητό οφσάιντ και βγαίνει μόνος του με τον τερματοφύλακα και με ψυχραιμία  κάνει το 1-0.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν νωρίς. Στο 48΄κόρνερ για την Οσασούνα, η μπάλα πάει προς τον Αριδανέ είναι στο κατάλληλο σημείο την κατάλληλη στιγμή και με κεφαλιά κάνει το 1-1.

ο Πένα πήρε στο 54΄μια ωραία πάσα και με δυνατό σουτ κάνει το 2-1.

Η Βιγιαρεάλ κέρδισε πέναλτι στο 59΄ο Καθόρλα ανέλαβε την εκτέλεση, σουτάρει με δύναμη στο κέντρο της εστίας και έκανε το τελικό 3-1.

Βιγιαρεάλ: Ασένχο, Πένα, Αλμπιόλ, Φούνες, Μάριο, Ιμπόρα, Μορένο (55΄Τσουκουέζε), Τριγκέρος (67΄Ανγκισά), Καθόρλα, Γκόμεθ, Αλκάρεθ (78΄Μπεχαράνο)

Οσασούνα: Ερέρα, Εστούπιναν, Γκαρσία Ντ., Αριδάνε, Βιδάλ, Πέρεζ, Μονκαόλα, Τόρες Γκαρσία (66΄Αρνάιθ), Ιμπάνεθ (78΄Αντριάν), Καρντόνα (66΄Γκαλέγκο)

Σεβίλλη-Αλαβές 1-1

Η Σεβίλλη δεν κατάφερε να λυγίσει την Αλαβές στην Ανδαλουσία και με την ισοπαλία έχασε την ευκαιρία να περάσει μόνη στην 3η θέση και να αφήσει πίσω της την Ατλέτικο. Η Αλαβές από την πλευρά της παρέμεινε στην 15η θέση με 24 βαθμούς.

Δύο φάσεις έκριναν την αναμέτρηση.  Στο 70΄ο Χοσελού εκμεταλλεύεται την σύγχυση μέσα στην περιοχή και μετά από κόντρες η μπάλα έφτασε σε αυτόν μέσα στην περιοχή και εκείνος άνοιξε το σκορ για το 0-1.77′

Η Σεβίλλη κέρδισε πέναλτι στο 76΄και ένα λεπτό αργότερα ο Οκάμπος έστειλε την μπάλα ι πολύ κοντά στο δεξί δοκάρι για το 0-1.

Σεβίλλη: Βάτσλικ ,Νάβας, Κούντε,  Γκόμεζ, Ρεγκιλόν, Μπανέγκα, Φερνάντο, Ζόρνταν (51΄Βασκέθ), Γιογκ (78΄Νεσίρι), Νολίτο (51΄Τόρε),Χανταντί, Οκάμπος

Αλαβές: Πατσέκο, Ντουάρτε, Μαγκαγιάν,Λαγκουαρδία, Ναβάρο, Αγκιρεγκαμπίρια, Καμαράσα, Φέισα (58΄Ρόχα), Γκαρσία, Μπερκ (58΄Μπονς), Χοσελού