Αποφασιστική Παρί, νίκες για Λυών και Ρεμς

Τους τρεις βαθμούς της νίκης πήρε η Παρί Σεν Ζερμέν, με δύο γκολ του Ντι Μαρία και ένα του Εμπαπε στέρησε κάθε ελπίδα από την Μαρσέιγ να διεκδικήσει κάτι.

Νικηφόρα αποτελέσματα πήραν και η Λυών και η Ρεμς, ενώ τον βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκαν Μπορντό και Ρεν.

Παρί Σεν Ζερμέν – Μαρσέιγ 3-1

Η πρωτοπόρος στην βαθμολογία της League 1, Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε της Μαρσέιγ με 3-1, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, φτάνοντας τους 77 βαθμούς.

Ο Εμπαπε με απόλυτη ψυχραιμία στην περιοχή από την πάσα του Ντι Μαρία, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45’+2’) και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους για το 1-0. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Μαρσέιγ δεν άφησε περιθώρια και στο 46’ ο Ζέρμαν ισοφάρισε με έναν κεραυνό από την περιοχή, για το 1-1.

Από δημιουργός, σκόρερ αυτή την φορά ο Ντι Μαρία στο 55’ έγινε αποδέκτης της μπάλας, όπλισε και έστειλε την μπάλα στη κάτω αριστερή γωνία της εστίας για το 2-1.

Στο 66’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Ντι Μαρία πέτυχε και το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ενώ τέσσερα λεπτά πριν οι φιλοξενούμενοι είχαν μείνει με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Μανταντά.

Λυών- Μονπελιέ 3-2

Η Λυών επικράτησε της Μονπελιέ με 3-2, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος. Η Λυών μπήκε αποφασιστικά στο παιχνίδι και στο 11’ ο Τεριέ άνοιξε το σκορ. Πριν την λήξη του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι με τον Μολετ ισοφάρισαν και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 1-1. Με το δεξί ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για την Λυών, αφού ο Ντεμπελέ στο 58’ και ο Αουάρ στο 86’ πέτυχαν δύο γκολ για το 3-1. Ο Καμαρά στις καθυστερήσεις μείωσε για την Μονπελιέ χωρίς όμως κάποια αποτελέσματα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.

Ρεμς – Ναντ 1-0

Το τρίποντο της νίκης πήρε η Ρεμς κόντρα στην Ναντ με 1-0, φτάνοντας τους 46 βαθμούς. Ο Ουντιν άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους και πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 59’ (1-0). Η Ναντ δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση, έμεινε χωρίς γκολ, ενώ ο Τζιρότο άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες στο 89’. αφού αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Μπορντό – Ρεν 1-1

Τον βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκαν Μπορντό και Ρεν (1-1) στην 29η αγωνιστική στης League 1. Ο Καμαρο στο 59’ άνοιξε το σκορ και έβαλε μπροστά της Μπορντό, όμως η Ρεν έκλεψε τον βαθμό της ισοπαλίας, αφού στο 90+2’ ο Νιαγκ ισοφάρισε για το 1-1.