Αποκαρδιωτικός ο ΟΦΗ, ήττα με 3-0 από την Ξάνθη

Για μια ακόμα αγωνιστική ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να πάρει νίκη ή βαθμό αφού γνώρισε βαριά ήττα στην Ξάνθη από την ομόνυμη ομάδα με 3-0.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Ακρίτες ήταν ο Γέντρισεκ που με δύο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο, ουσιαστικά καθάρισε το ματς. Το τρίτο γκολ για τους Ξανθιώτες, ο Κοβάσεβιτς με απευθείας φάουλ.

Τον ΟΦΗ φιλοξένησε ο Skoda Ξάνθη στα Πηγάδια με τους γηπεδούχους να επικρατούν εύκολα με σκορ 3-0 πετυχαίνοντας έτσι την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Από την άλλη ο ΟΦΗ δεν κατάφερε για 4ο ματς να γευτεί τη χαρά της νίκης ενώ για 3ο σερί ματς γνωρίζει την ήττα. Μάλιστα, στις πρώτες 4 αγωνιστικές ο ΟΦΗ έχει δεχθεί 10 γκολ γεγονός που πρέπει να προβληματίσει έντονα τους παίκτες αλλά περισσότερο το Νίκο Παπαδόπουλο.

Το ματς

Με το επιθετικό 4-4-2 παρατάχθηκε ο ΟΦΗ με τον Σωτηρίου κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα ήταν (από αριστερά) Κοιλιάρας, Ποτουρίδης, Παπάζογλου, Κυριακίδης. Οι 4 στο κέντρο ήταν Πλατέλλας, Μεγιάδο, Παπαστεριανός, Κουτσιανικούλης και στην επίθεση οι Βουό, Αραβίδης,

Οι γηπεδούχοi παρατάχθηκαν με 4-2-3-1 με τους: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Κασάδο, Σιλά, Σαρπόνγκ, Καμαρά, Κίκε, Σοφιάν, Κοβάσεβιτς, Γέντρισεκ.

Α’ ημίχρονο

Στο α’ μέρος ο ΟΦΗ μπήκε καλύτερα από την Ξάνθη αφού κυκλοφορούσε περισσότερο την μπάλα χωρίς όμως κανένα αποτέλεσμα, αφού δεν μπορούσε να μπει στην περιοχή του Ζίβκοβιτς. Μόνο σε δύο περιπτώσεις (21′ και 25′)κατάφεραν οι Κρητικοί να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Η πρώτη όταν ο Βουό πήρε κεφαλιά προ του Λισγάρα όμως η μπάλα πέρασε άουτ και η άλλη όταν ο Αραβίδης σούταρε τη μπάλα όμως απέκρουσε ο Ζίβκοβιτς.

Η ΑΟΞ χωρίς να έχει δημιουργήσει καμία φάση μπροστά από τα καρέ του Σωτηρίου πήρε κεφάλι στο σκορ όταν μετά από κόρνερ, ο Γέντρισεκ πήρε ωραία γυριστή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι γράφοντας το 1-0. Το 2-0 έκανε ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 40′ όταν ο Καμαρά έδιωξε οι αμυντικοί του ΟΦΗ αδράνησαν, ο Γέντρισεκ έγινε κάτοχος της μπάλας, βρέθηκε τετ α τετ με τον Σωτηρίου τον οποίο πέρασε και ψυχραιμία έκανε το 2-0.

Οι Κρητικοί δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το καθαρό 2-0 για τους Ακρίτες.

Β’ Ημίχρονο

Με ευκαιρία ξεκίνησε το ματς η Ξάνθη όταν στο 46′ σουτ του Σιλά πέρασε άουτ. Ο ΟΦΗ απάντησε στο 49′ με σουτ του Ποτουρίδη που είχε την ίδια κατάληξη. Στο 61′ ο Ράσταβατς πέρασε στο ματς τον Ντε Λούκας στη θέση του Κίκε. Ο Νίκος Παπαδόπουλος στο 68′  πέρασε στο ματς τον Νέιρα στη θέση του  Κουτσιανικούλη, προσπαθώντας να κάνει την ομάδα του πιο επιθετική. Μάλιστα, 4 λεπτά αργότερα ο Νέιρα έδωσε στον Πλατέλλα ο οποίος μέσα από την περιοχή έχασε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει στο σκορ.

Η Ξάνθη βρέθηκε κοντά στο 3-0 όταν ο Σωτηρίου έκανε …σωτήρια επέμβαση μετά από σου του Κάστρο. Ο ΟΦΗ δε γλίτωσε το 3-0 αφού στο 87′ ο Κοβάσεβιτς με πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο δεξί “Γ” του Σωτηρίου σημειώνοντας ένα εντυπωσιακό τέρμα.

Το ματς έληξε χωρίς καμία αντίδραση από τον ΟΦΗ με τους “Κρητικούς” να απογοητεύουν για ακόμα μια αγωνιστική. Από την άλλη οι “Ακρίτες” πέτυχαν την πρώτη τους νίκη και μάλιστα με το εμφατικό 3-0 ανεβάζοντας έτσι την ψυχολογία τους για τις επερχόμενες αγωνιστικές.

Οι δύο ομάδες θα τεθούν και πάλι αντιμέτωπες την Τετάρτη στις 16:30 για το θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας στο ίδιο γήπεδο.

Την επόμενη αγωνιστική (29/09) ο ΟΦΗ αντιμετωπίζει την ΑΕΚ στο Γεντί Κουλέ ενώ η Ξάνθη θα φιλοξενηθεί στη Λαμία από την ομόνυμη ομάδα.

Γήπεδο: Πηγάδια

Διαιτητής: Τάσος Παπαπέτρου (Αθηνών)

Βοηθοί: Χρυσούλα Κουρομπύλια (Δυτ. Αττικής), Χρήστος Ακρίβος (Αθηνών)

ΞΑΝΘΗ (Μ. Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Καμαρά, Κασάδο, Σιλά, Γέντρισεκ, Λισγάρας, Κίκε (61′ Ντε Λούκας), Σαρπόνγκ (80′ Κάστρο), Καντά, Κοβάσεβιτς (88′ Μελλιόπουλος), Μπαξεβανίδης

ΟΦΗ (Ν. Παπαδόπουλος): Σωτηρίου, Ποτουρίδης, Βουό, Παπάζογλου (9′ Κομεσίδης, 46′ Νάστος), Κυριακίδης, Αραβίδης, Παπαστεριανός, Πλατέλλας, Κουτσιανικούλης (68′ Νέιρα), Κοιλιάρας, Μεγιάδο

Γκολ: 28′, 40′ Γέντρισεκ, 87′ Κοβάτσεβιτς

Κάρτες: 24′ Λισγάρας, 56′ Κοβάτσεβιτς, 63′ Καμαρά – 43′ Αραβίδης, 64′ Βουό