Αποκλεισμός ΣΟΚ για Ατλέτικο και Εϊμπάρ

Γεμάτες εκπλήξεις ήταν οι  αναμετρήσεις στην φάση των «32» του κυπέλλου Ισπανίας, με την Ατλέτικο Μαδρίτης και την Εϊμπάρ να γνωρίζουν τον αποκλεισμό.

Με την Μπανταγιόζ και την Λεονέσα, ομάδες τρίτης κατηγορίας να πανηγυρίζουν την πρόκριση. Νίκη πρόκρισης στα πέναλτι πήρε η Ράγιο Βαγιεκάνο επί της Μπέτις.

Λεονέσα – Ατλέτικο Μαδρίτης 2-1

Ήττα και αποκλεισμό από ομάδα τρίτης κατηγορίας, γνώρισε η Ατλέτικο Μαδρίτης με την Λεονέσα να επικρατεί με 2-1 στην παράτασ, η οποία της έβαλε δύσκολα και τελικά της πήρε την θέση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ισπανίας.

Ο Κορέα έβαλε μπροστά στο σκορ τους ροχιμπλάνκος, ωστόσο ο Καστανέδα ισοφάρισε και έστειλε το ματς στην παράταση. Ο Σέρχιο Μπενίτο λύτρωσε την Λεονέσα με το γκολ του (2-1) χαρίζοντας στην ομάδα του το εισιτήριο για τους «16» και έναν ιστορικό αποκλεισμό στους Μαδριλένους.

Μπανταγιόζ- Εϊμπάρ 3-1

Την έκπληξη της βραδιάς έκανε και η Μπανταγιόζ που επικράτησε της Εϊμπάρ με 3-1, παίρνοντας την πρόκριση στην φάση των 16 του κυπέλλου.

Η ομάδα της Γ’ κατηγορίας προηγήθηκε μόλις στο 8ο λεπτό με τον Φομπι, ενώ στο 25’ ο Κορεντερα διπλασίασε τα τέρματα για τους γηπεδούχους με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Το μοναδικό γκολ της Εϊμπάρ πέτυχε ο Χαρλες με πέναλτι. Το τρίτο γκολ της Μπανταγιόζ πέτυχε ο Βασκες.

Ράγιο Βαγιεκάνο – Μπέτις 2-2 (3-2 πέναλτι)

Στην παράταση και στα πέναλτι οδηγήθηκε η αναμέτρηση της Ράγιο Βαγιεκάνο με την Μπέτις στο «Στάδιο Βαγιέκας» με τους γηπεδούχους να παίρνουν την πρόκριση με 3-2.

Ο Κατενά άνοιξε το σκορ για την Βαγιεκάνο, ενώ ο Χουακιν έστειλε το ματς στην παράταση, όπου ο Μορόν πέτυχε το δεύτερο γκολ για την Μπέτις. Λίγο πριν την λήξη της παράτασης ο Μάρτιν ισοφάρισε και έστειλε το παιχνίδι στα πέναλτι, στα οποία η Βαγιεκάνο πανηγύρισε την πρόκριση.