Αποκλεισμός ΣΟΚ για τη Μπάγερν Μονάχου

Η Χολστάιν απέκλεισε στα πέναλτι τη Μπάγερν Μονάχου για το κύπελλο Γερμανίας και έγραψε ιστορία

«Μαύρη νύχτα» για τη Μπάγερν Μονάχου, καθώς ενώ αναδείχτηκε ισόπαλη με 2-2 κόντρα στη Χολστάιν, αποκλείστηκε στα πέναλτι με 6-5 και η πορεία για την κατάκτηση του κυπέλλου σταμάτησε νωρίς. Αν και η Μπάγερν κατάφερε να προηγηθεί δύο φορές, η ομάδα από τη δεύτερη κατηγορία της Γερμανίας είχε άλλα σχέδια.

Το σκορ για τους Βαυαρούς άνοιξε ο Γκνάμπρι στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης με δυνατό σουτ από την περιοχή, ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν άμεση απάντηση. Ο Μπάρτελς βγήκε τετ α τετ και με απόλυτη ψυχραιμία νίκησε τον Νόιερ για το 1-1.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Μπάγερν πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ, αυτή την φορά με τον Σανέ (47’) φτάνοντας ένα βήμα πριν την πρόκριση. Τελικά ο Γουόλ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το 2-2 με εξαιρετικό τελείωμα στην δεξιά γωνία του Νόιερ.

Στη διάρκεια της παράτασης δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, με τις δυο ομάδες να οδηγούνται στα πέναλτι. Ήρωας της βραδιάς ήταν με διαφορά ο Ιωάννης Γκέλιος, ο οποίος απέκρουσε το πέναλτι του Ρόκα και ένα εύστοχο από τον Μπάρτελς ήταν αρκετό για να στείλει την Χόλσταϊν στην επόμενη φάση του κυπέλλου Γερμανίας.