Με πρωταγωνιστή τον Τερ Στέγκεν στον τελικό του Σούπερ Καπ η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα απέκλεισε την Σοσιεδάδ στην διαδικασία των πέναλτι, με τον Τερ Στέγκεν να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο και να οδηγεί την ομάδα του στον τελικό του Σούπερ Καπ.

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Σοσιεδάδ με 2-3 (1-1 κδ) στη διαδικασία των πέναλτι, ενώ στην κανονική διάρκεια του ματς, αλλά και στην παράταση αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1, για την ημιτελική φάση του Σούπερ Καπ.

Οι «μπλαουγκράνα» τα βρήκαν σκούρα απέναντι στους Βάσκους, όμως τους «λύγισαν» στα πέναλτι και οδεύουν για την πρώτη κούπα της σεζόν.

Συγκεκριμένα με αυτή τη νίκη προκρίθηκαν στον τελικό του θεσμού και πλέον περιμένουν με ποια εκ των Αθλέτικ Μπιλμπάο και Ρεάλ Μαδρίτης θα «κονταροχτυπηθούν» για την κούπα.

Οι Καταλανοί προηγήθηκαν με τον Ντε Γιονγκ στο 39ο λεπτό, όμως η χαρά τους δεν κράτησε και πολύ, καθώς οι (τυπικά) γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 51ο λεπτό με τον Ογιαρθάμπαλ να ευστοχεί από την άσπρη βούλα.

Η ομάδα του Κούμαν είχε αρκετές ευκαιρίες, τόσο στην κανονική διάρκεια να πάρει τη νίκη, αλλά δεν τα κατάφερε, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να πάει στην παράταση, όπου και εκεί είχε τον πρώτο λόγο, όμως η Σοσιεδάδ κράτησε το 1-1.

Στη διαδικασία των πέναλτι ο Τερ Στέγκεν βγήκε μπροστά για τους συμπαίκτες του, με τον Γερμανό να αποκρούει τα τρία πρώτα πέναλτι. Οι Ντε Γιονγκ και Γκριεζμαν δεν το εκμεταλλεύτηκαν αυτό, καθώς αστόχησαν, αλλά ο Πουτς έβαλε το πέμπτο πέναλτι και η Μπαρτσελόνα πανηγύρισε τη νίκη.

Κίτρινες: Λε Νορμάντ – Ντεμπελέ, Μινγκέθα

Σοσιεδάδ: Ρεμίρο, Γκοροσάμπελ (91′ Ζαλντούα), Ζουμπελντία, Λε Νορμάντ, Μονρεάλ, Γκεβάρα (106′ Ζουμπιμέντι), Μερίνο, Γκουρίντι (81′ Μουγκουρούθα), Ογιαρθάμπαλ, Πορτού (103′ Γιανουζάι), Ισάκ (91′ Χοσέ)

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Άλμπα, Λανγκλέ, Αραούχο, Μινγκέθα (114′ Φίρπο), Πέδρι (91′ Πιάνιτς), Μπούσκετς (91′ Πουτς), Ντε Γιονγκ, Γκριεζμάν, Ντεμπελέ, Μπρέιθγουαιτ (78′ Τρινκάο)