Αποκλεισμός – ΣΟΚ για την ΑΕΚ!

Αποκλείστηκε από τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις η ΑΕΚ, μετά την ήττα της από τη Βελέζ στο ΟΑΚΑ στα πέναλτι

Ήττα- αποκλεισμό γνώρισε η ΑΕΚ στα πέναλτι (2-3) από τη Βελέζ Μόσταρ για τον επαναληπτικό του δεύτερου προκριματικού γύρου του Europa Conference League. Αν και η Ένωση προηγήθηκε με 1-0 στην κανονική διάρκεια, κατάφερε στη διαδικασία των πέναλτι να αστοχήσει σε τρία πέναλτι και να χάσει την πρόκριση.

Το μοναδικό γκολ για την ΑΕΚ στην κανονική διάρκεια το πέτυχε ο Πέτρος Μάνταλος στο 90+8′, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Με αρκετές αλλαγές ο σχηματισμός της ΑΕΚ (4-3-3) σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι. Συγκεκριμένα, στην ενδεκάδα έχει παρατάξει τον Στάνκοβιτς αντί του Τσιντώτα, τον Μιτάι αντί του Λόπες. Ο Λε Ταλέκ αντικαθιστά τον Σάκχοφ, ενώ οι Αραούχο και Βρανιές τοποθετήθηκαν στην ενδεκάδα αντί των Ανσαριφάρντ και Σβάρνα αντίστοιχα.

Η Βελέζ πήγαινε πολύ δυνατά στα μαρκαρίσματα και αμυνόταν με τρεις γραμμές άμυνας. Από την πλευρά της η ΑΕΚ προσπαθούσε να δημιουργήσει, κυρίως από τα δεξιά με τον Μιτάι προωθημένο.

Όλο το ημίχρονο η ΑΕΚ είχε την κατοχή, κυκλοφορούσε την μπάλα, είχε την πολύ καλές ευκαιρίες με τον Αραούχο και έψαχνε ένα γκολ που θα της έδινε τη δυνατότητα να διαχειριστεί καλύτερα τον αγώνα.

Η Ένωση έγινε απειλητική στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν η σεντρα του Μπακάκη από τα δεξιά, βρήκε τον Αραούχο που έκανε το κοντρόλ στην περιοχή και επιχείρησε το σουτ, ωστόσο την έστειλε πάνω στον Μπογκντάνοβιτς.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο  Τσόσιτς με επιμονή πήρε τις κόντρες και μπήκε στην περιοχή, αποφεύγοντας δύο αντιπάλους, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε δεν απείλησε τον Στάνκοβιτς.

Η ΑΕΚ έπαιζε με υπομονή, αλλά πέρα από τη φάση του 10ου λεπτού με τον Αραούχο, δεν είχε καταφέρει να απειλήσει ξανά την εστία της Βέλεζ.

Τρίτη χαμένη τελική για τον Αραούχο στο 34’. Οι παίκτες της ΑΕΚ αναδείχθηκαν πολύ ωραία, ο Σιμάνσκι έστρωσε στον Αραούχο, αυτός έκανε το γύρισμα, κοντά στο ύψος της μικρής περιοχής, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπογκντάνοβιτς.

Καλή στιγμή για τη Βελέζ στο 37’ , ο Ζαΐμοβιτς επιχείρησε να απειλήσει με τη μια την εστία, έπειτα από εξαιρετική σέντρα από τα αριστερά, ωστόσο ο Στάνκοβιτς έκανε μια εντυπωσιακή επέμβαση.

Αμέσως μετά ο Αραούχο έχασε την τέταρτη τελική στο παιχνίδι, έπειτα από έξοχη πάσα του Λιβάι, ο Μπογκντάνοβιτς κράτησε το μηδέν με εντυπωσιακή επέμβαση.

Οι παίκτες της Βελεζ συνέχιζαν να παίζουν σκληρά. Ο διαιτητής δεν είχε δείξει κάποια κίτρινη κάρτα  και αυτό τους ενθάρρυνε να συνεχίσουν σε αυτό το μοτίβο. Αντίθετα ο Βράνιες ήταν ο πρώτος κιτρινόμαυρος που δέχτηκε κίτρινη κάρτα.

Το πρώτο ημίχρονο, χωρίς σκορ (0-0). Η ΑΕΚ είχε τις ευκαιρίες της κυρίως με τον Αραούχο, ενώ και οι Βόσνιοι έφτασαν κοντά στο γκολ, ωστόσο οι δύο τερματοφύλακες έδειξαν τα αντανακλαστικά τους. Η Ένωση έχει 45 λεπτά για να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ από το πρώτο παιχνίδι.

Στο 53’ ο Λιβάι Γκαρσία μπήκε στην περιοχή, την έστρωσε στον Τάνκοβιτς, ωστόσο το σουτ του Σουηδού μεσοεπιθετικού από το ύψος της περιοχής πήγε ψηλά.

Ο Γιώργος Τζαβέλλας με ένα ωραίο τελείωμα νίκησε  στο 78’ τον  Μπογκντάνοβιτς, ωστόσο ήταν εκτεθειμένος.

Έπειτα από τραγικό λάθος του Φερέιρα, ο Λιβάι Γκαρσία επιχείρησε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει άουτ.

Η ΑΕΚ μένει ψηλά και τα παίζει όλα για όλα πλέον. Η ευκαιρία του Αλμπάνη από πλεονεκτική θέση πέρασε λίγο ψηλά, πάνω από το δοκάρι του Μπογκντάνοβιτς.

Η ΑΕΚ πέτυχε το γκολ της λύτρωσης στο 90+8′. Έπειτα από σέντρα του Αλμπάνη, ο Μάνταλος με σουτ από κοντά έκανε το 1-0, λυτρώνοντας την ομάδα. Ο αρχηγός Μάνταλος έδωσε τη λύση στην ΑΕΚ και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Ο Ανσαριφάρντ έφτασε μια ανάσα από το να σκοράρει με την έναρξη της παράτασης, ωστόσο δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την προσπάθειά του από πολύ πλεονεκτική θέση.

Στο 100′ ο Ανσαριφάρντ επιχείρησε το γυριστό σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα πέρασε αρκετά πάνω από τα δοκάρια.

Ο Αραούχο επιχείρησε το σουτ εκτός περιοχής (104’), ο Μπογκντάνοβιτς έπεσε στη γωνιά του, ωστόσο δεν απομάκρυνε καλά την μπάλα. Στην εξέλιξη της φάσης ο Ανσαριφάρντ δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, όντας εκτεθειμένος.

Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να βρει το γκολ που θα της δώσει την πρόκριση, σε δύο περιπτώσεις, με τον Ανσαριφάρντ στο 90′ και τον Αραούχο στο 104′. Αντίθετα η Βέλεζ δεν είχε καταφέρει να βγάλει αντίδραση και στεκόταν παθητικά στο γήπεδο.

Στα πέναλτι η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να πάρει την πρόκριση. Ο Στάνκοβιτς απέκρουσε δύο πέναλτι, ωστόσο οι Λόπες, Ανσαριφάρντ και Αραούχο (έχασε το τελευταίο), δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να γνωρίζει την ήττα και τον αποκλεισμό.

Κίτρινες: Βράνιες, Μιτάι, Σάκχοφ, Σιμάνσκι – Ζαΐμοβιτς, Τσόσιτς, Τσβιγιάνοβιτς, Βεχάμποβιτς, Μπραντάο, Όβτσινα

ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Στάνκοβιτς, Μπακάκης (91΄ Σβάρνας), Βράνιες, Τζαβέλλας, Μιτάι (69΄ Λόπες), Λε Ταλέκ, Μάνταλος, Σιμάνσκι, Γκαρσία (81΄ Αλμπάνης – 91΄ Σάκχοφ), Αραούχο, Τάνκοβιτς (62΄ Ανσαριφάρντ)

ΒΕΛΕΖ ΜΟΣΤΑΡ (Φέντα Ντούντιτς): Μπογκντάνοβιτς, Φερέιρα, Ίσιτς (95΄ Μπραντάο), Ζελίκοβιτς, Όβτσινα, Χασάνοβιτς, Ράντοβατς (87΄ Ζβόνιτς), Πρσες (63΄ Βεχάμποβιτς), Τσόσιτς (95΄ Όσμιτς), Άντουσιτς (73΄ Τσβιγιάνοβιτς), Ζαΐμοβιτς (73΄ Γκεοργκίγεβιτς)