Πάλεψε, αλλά αποκλείστηκε ο Άρης

Με γκολ στο τέλος της παράτασης, ο Άρης δέχτηκε τον αποκλεισμό από την Αστάνα και αποχαιρέτησε την Ευρώπη πρόωρα

Ο Άρης ηττήθηκε με 2-1 (2-0 κ.δ) από την Αστάνα στο Κλεάνθης Βικελίδης, στη ρεβάνς για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa Conference League.

Οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα, πετυχαίνοντας δύο γκολ (36′ Μάνος, 78′ Σάσα), αλλά η κόκκινη του Ματέο Γκαρσία στο 85′, άλλαξε τη ροη του αγώνα. Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση και στο τέλος αυτής, στο 120′ ο Μπίτρι με κεφαλιά, έδωσε στους φιλοξενούμενους την πρόκριση.

Μόλις στο 4’ ήρθε η πρώτη απειλή για την εστία της Αστάνα, με τον Νεπογκόντοφ να βγάζει σε κόρνερ το συρτό σουτ του Σάσα.

Στο 13΄ήταν η σειρά του Μπεναλουάν να απειλήσει, ωστόσο η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ στο 31ο λεπτό ο Μάνος έπιασε ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή ωστόσο είδε τον τερματοφύλακα των Καζάκων να αποκρούσει εντυπωσιακά

Ο Γκάμα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Φαμπιάνο πήρε την κεφαλιά με τον Νεπογκόντοφ να αποκρούει και ο Μάνος πήρε το ριμπάουντ γράφοντας το 1-0 από κοντά.

Στο 61′ μεγάλη ευκαιρία για τον Αρη. Ο Γκάμα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Φαμπιάνο έπιασε την κεφαλιά και ο Νεπογκοντόφ μπλόκαρε. Εννέα λεπτά μετά ο Εουγκένιο βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Αρη, έκανε το σουτ με το αριστερό αλλά ο Ντένις απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 77′ ο Μπεναλουάν είχε καλή ευκαιρία, έκανε την προβολή μετά από κόρνερ του Γκάμα, η μπάλα κόντραρε και ξανά βγήκε κόρνερ. Ο Λούκας Σάσα στο 78΄ εκμεταλλεύτηκε ένα από τα πολλά κόρνερ που έχει κερδίσει η ομάδα του και που συχνά έκλειναν στην περιοχή της την Αστάνα. Ο Βραζιλιάνος πήρε την κεφαλιά και ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα.

Στο 85΄ο Ματέο Γκαρσία αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα κι άφησε τον Άρη με δέκα παίκτες, σε μια στιγμή που κανείς δεν θα ήθελε να πάει στην παράταση, με αριθμητικό μειονέκτημα.

Στις καθυστερήσεις, (στο 7ο λεπτό) ο Μπερτόγλιο βρέθηκε στο έδαφος, στη μεγάλη περιοχή, από αντικανονικό μαρκάρισμα, αλλά το πέναλτι δεν δόθηκε από τον Ιταλό διαιτητή Φάμπρι.

Ο ιδιοκτήτης του Άρη, Θόδωρος Καρυπίδης, με τη λήξη του 90λέπτου, σε έξαλλη κατάσταση έφτασε στον αγωνιστικό χώρο για να διαμαρτυρηθεί στον διαιτητή. Χρειάστηκε η παρέμβαση των ανθρώπων του Άρη, προκειμένου να τον ηρεμήσουν και να αποχωρήσει.

Στην παράταση οι «κίτρινοι» έκαναν υπερπροσπάθεια με 10 παίκτες στον αγωνιστικό χώρο. Στο 102’ ο Αϊμπέντοφ έπιασε την κεφαλιά αναγκάζοντας τον Ντένις να κάνει την επέμβαση του αγώνα (η μπάλα βρήκε στο δοκάρι), κρατώντας την ομάδα του σε τροχιά πρόκρισης. Στη επόμενη φάση ο Μάνος βρέθηκε μόνος του με τον Ζαρούτσκι, αλλά απέτυχε να σκοράρει.

Νέα διπλή ευκαιρία για τους Θεσσαλονικείς στο 113΄ με τους Μπεναλουάν και Σάσα να μην μπορούν να νικήσουν τον Ζαρούτσκι. Τα πάντα κρίθηκαν στην τελευταία φάση της παράτασης, όπου ο Μπίτρι έπιασε την κεφαλιά με το γκολ που πέτυχε έστειλε την Αστάνα στην επόμενη φάση (1-2).\

Κίτρινες: 22′ Σούντγκρεν, 32′ Μαντσίνι, 68′, 86′ Γκαρσία/37′ Μπαρσεγιάν, 90’+7′ Καντέτ, 116′ Γκουρμάν

Κόκκινες: 85’Ματέο Γκαρσία

Άρης (Μάντζιος): Ντένις, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπεναλουάν, Σάκιτς, Σάσα, Ματίγια 82΄ Τζέγκο), Μαντσίνι (66΄Γκαρσία), Μπερτόγλιο (115΄Χαϊροβιτς), Γκάμα, Μάνος (102΄Μπρούνο).

Αστάνα (Τιχόνοφ): Νεπογκοντόφ (90΄Ζαρούτσκι), Ρουκάβινα, Μπίτρι, Τομάσεβιτς, Μπεϊσεμπέκοφ, Εμπόνγκ, Κουάτ (64΄Γκούρμαν), Τσουπέρκα, Μπετσιράι (46΄Καντέτε), Εουγκένιο, Μπαρσεγκιάν (79΄Αϊμπέντοφ).